Nový systém výplaty dávek je součástí reformy, jejímž autorem je ministerstvo práce a sociálních věcí. To si od zavedení sKaret slibovalo především úsporu na provozních nákladech ve výši zhruba čtvrt miliardy korun ročně.

Jaké dávky se přes sKartu vyplácejí:

  • porodné
  • rodičovský příspěvek
  • přídavky na dítě
  • dávky pěstounské péče
  • podpora v nezaměstnanosti
  • příspěvek na bydlení
  • příspěvky na péči
  • dávky pro zdravotně postižené
  • dávky hmotné nouze
  • pohřebné

Funkce a použití sKarty

sKarta v současné době plní dvě funkce. Tou první je funkce platební, tzn., že kartou může její držitel platit v obchodech označených logem Maestro. Zároveň si jejím prostřednictvím můžete vybírat jak z bankomatů, tak při platbě kartou v obchodech (tzv. Cash Back).

Prostřednictvím sKarty můžete i na úřadu práce nebo v bankomatu České spořitelny zadat jednorázový nebo trvalý příkaz a poslat peníze na účet v ČR. V bankomatech České spořitelny můžete sKartou dobít i kredit mobilního telefonu.

sKartou však není možné platit na internetu ani vybírat hotovost v pobočkách České spořitelny. Zároveň na účet, který máte u ČS ke kartě zřízený, není možné posílat peníze z jiných účtů.

Druhá funkce - identifikační - slouží především k identifikaci příjemce dávek na úřadech práce. Zároveň nahrazuje průkaz TP, ZTP či ZTP/P.

Čerpání dávky sKartou

sKarta slouží hlavně jako identifikační průkaz příjemce dávek. Způsob, jakým budete  čerpat dávku či dávky, si můžete zvolit sami. Máte na výběr z několika možností. Buď ji čerpáte přímo z účtu vedeného k sKartě (platba v obchodě, výběr z bankomatu, Cash Back), nebo si převedete peníze na jiný účet v ČR.

Pravděpodobně od poloviny roku 2013 budou moci držitelé sKarty k čerpání sociální dávky využít také poštovní poukázku typu B (složenku).

Poplatky

Veškeré základní poplatky (například vydání sKarty 1x za čtyři roky, používání sKarty, platba kartou u obchodníka, dotaz na zůstatek v bankomatu ČS, blokace karty, změna PIN v bankomatu ČS, výběr hotovosti v bankomatu ČS, Cash Back) jsou pro držitele sKaret zdarma.

Poplatek 40 korun zaplatíte za výběr z bankomatu cizí banky. Za opětovné zaslání PIN a bezpečnostního hesla zaplatíte 100 korun a 240 korun si připravte, pokud si necháte vyrobit náhradní kartu.

Podrobný přehled poplatků včetně dalších informací najdete na speciálním webu České spořitelny i na stránkách MPSV.

sKarta jako součást vládní sociální reformy

Projekt sKaret vznikl na ministerstvu práce a sociálních věcí pod vedením ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Resort si od jejich zavedení v rámci sociální reformy sliboval úspory na provozních výdajích systému výplaty dávek ve výši čtvrt miliardy korun (poštovné, složenky).

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)

Jaromír Drábek (TOP 09)

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Zavádění sKaret, které byly schváleny koncem roku 2011, kritizovala opozice a v souvislosti se startem systému v polovině následujícího roku měl výhrady rovněž ombudsman, který upozorňoval na problematické body (špatná dostupnost bankomatů v malých obcích, zpoplatnění některých transakcí, možné exekuce účtu sKarty).

Drábek koncem října 2012 ministerstvo opustil po obvinění jeho náměstka Vladimíra Šišky, jehož policie podezřívá v souvislosti s možnou korupcí. Ve stejné době začaly sílit výhrady ODS  vůči projektu. [celá zpráva]

Průkazka nebo funkční nástroj?

Premiér a předseda ODS Petr Nečas hovořil v souvislosti s Drábkovým odchodem o změnách systému. Tématem jednání se stalo zejména to, zda má být sKarta povinná. [celá zpráva]

Premiér Petr Nečas (vpravo), ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (vlevo), generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka (uprostřed) na společné tiskové konferenci

Premiér Petr Nečas (vpravo), ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (vlevo), generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka (uprostřed) na společné tiskové konferenci

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Drábkova nástupkyně Ludmila Müllerová po dohodě s premiérem a zástupci České spořitelny v prosinci oznámila, že karta bude povinně soužit jako průkazka, ale využívání dalších funkcí bude dobrovolné. Tak měl být změněn i zákonný rámec upravující použití karet. [celá zpráva]

Jenže v roce 2013 už dohoda neplatila, Nečas přišel s tím, že by se měl projekt sKaret ukončit. Müllerová přesto v březnu předložila vládě návrh na změnu zákona počítající s jeho zachováním podle prosincové dohody. Ten kabinet odmítl. [celá zpráva]

Premiér označil náklady na sKarty za trojnásobně předražené. TOP 09 vyzvala ministryni, aby při přípravě návrhu zákona vycházela z prosincové dohody. [celá zpráva]

Zrušení sKaret

Prezident Miloš Zeman podepsal 17. září 2013 zákon, kterým se definitivně ruší sKarty. Zákon o jejich zrušení vejde v účinnost 1. listopadu 2013. V praxi to bude znamenat, že během následujícího půl roku, tedy do 30. 4. 2014, proběhnou veškeré procesy, které ukončí její existenci.

Během listopadu pošle Úřad práce ČR (ÚP) informativní dopis všem svým klientům, kteří sKartu vlastní, s vysvětlením, jak dále postupovat. Všichni držitelé sKarty by tak měli nejpozději do 1. 12. 2013 vědět, jak se v konkrétní situaci zachovat.

V případě, že si klient přeposílá v současné době dávky z účtu sKarty na svůj bankovní účet, změny se ho nedotknou. V souladu se zákonem proběhnou jen technické úpravy a od dubna 2014 bude dostávat peníze na tento účet přímo.

Klient musí nahlásit, jak chce čerpat dávky

Jestliže klient ÚP čerpá dávky prostřednictvím sKarty (vybírá hotovost v bankomatu nebo platí kartou v obchodech), bude muset nejpozději do 31. 1. 2014 osobně, nebo písemně oznámit příslušnému kontaktnímu pracovišti ÚP, jakým způsobem chce v budoucnu dávky dostávat (na účet nebo poštovní poukázkou). Pokud zvolí druhou variantu, ověří ÚP i adresu, na kterou bude dávky posílat. Na zapracování nahlášených změn bude mít dva měsíce. Do té doby (nejpozději do konce března 2014) bude ÚP nadále peníze vyplácet prostřednictvím sKarty.

Pokud se klient ÚP, který čerpá dávky přes sKartu, neozve a nesdělí, jaký způsob výplaty si zvolil, dostane peníze v dubnu 2014 poštovní poukázkou na adresu, ze které s ÚP nejčastěji komunikuje - obvykle jde o adresu trvalého nebo hlášeného pobytu.

sKarta jako průkaz OZP

V případě osob se zdravotním postižením, kterým slouží speciální sKarta zároveň jako průkaz OZP, je důležité datum 30. 4. 2014. Bez ohledu na to, jaká je na ní uvedená platnost, k výše uvedenému datu skončí všechny.

Jejich majitelé si tak budou muset na příslušném kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR zajistit výměnu dokladu za průkaz ZP, ZTP, ZTP/P a navazující změnu ve způsobu výplaty dávek.