Hlavní obsah

Stanislav Huml

Foto: Novinky
Článek

Že je mediální známost výhodou, se přesvědčil Stanislav Huml ve volbách do Sněmovny v roce 2010. Mnoho let jej diváci mohli ráno co ráno vídat na obrazovkách televize Nova, kde zastával pozici dopravního "rádce". Středočeští voliči Věcí veřejných ho pak katapultovali do parlamentu. Ještě během volebního období změnil barvu a vstoupil do ČSSD. Za ně byl zvolen poslancem v roce 2013.

Huml se narodil 30. července 1955 v Odoleně vodě. Absolvoval práva na Policejní akademii České republiky v Praze a bezmála třicet let byl zaměstnán u policie. Nejvyššího postu dosáhl, když jako podplukovník nastoupil do funkce ředitele Středočeské dopravní policie.

Policejní kariéru ukončil v roce 2005 a své dosavadní zkušenosti začal zúročovat coby dopravní expert. Zapsal se především jako odborník na automobilový provoz v pořadu Snídaně s Novou, kde každé ráno hlásil aktuality z českých silnic a dálnic.

V roce 2004 neúspěšně kandidoval za hnutí Nezávislí do Senátu. O šest let později se jako nestraník objevil na sedmém místě středočeské kandidátky Věcí veřejných a byl zvolen do Sněmovny.

Díky 9,3 procenta preferenčních hlasů přeskočil coby nezávislý například i lídra, favorizovanou Kateřinu Klasnovou. Po svém zvolení musel v televizi Nova skončit.

Problémy s Humlem

Hned zpočátku se začal Huml profilovat jako kverulant. Již během vyjednávání koaličního programu odmítl dát hlas zákonu o třetím odboji, na němž se shodli lídři koalice. Později začal kritizovat vedení VV, zejména jejich neformálního lídra Víta Bártu pro diktátorské sklony.

Když byl posléze policií nařčen, že coby šéf firmy specializované v dopravním oboru zfalšoval soudní posudek, označil Bártu za člověka v pozadí aféry. Straničtí kolegové jej však podrželi a svými hlasy jej odmítli vydat ke stíhání, byť o zproštění imunity požádal. Po rozkolu ve VV na jaře roku 2011 byl z poslaneckého klubu VV vyloučen. Spolu s ním také tehdejší šéfka klubu Kristýna Kočí a někdejší místopředseda strany Jaroslav Škárka.

Po vystoupení se Huml začal více sbližovat se sociálními demokraty a to natolik, že mu nejprve ČSSD umožnila účastnit se jednání jejího poslaneckého klubu, aby jej nakonec v roce 2012 přijala do svých řad.

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny 2013 kandidoval za ČSSD ve Středočeském kraji. I když byl až na dvanáctém místě kandidátky, voliči jej vykroužkovali až na první místo. Ve Sněmovně zastával pozici místopředsedy mandátového a imunitního výboru.

Převážně kvůli svým postojům se dostal do rozporů se značnou části svých spolustraníků. Středočeská buňka ČSSD tak jeho další kandidátku nepodpořila a Humlův mandát poslance skončil na podzim roku 2017.

Od roku 2010 je Stanislav Huml také zastupitelem v Brandýse nad Labem.

Články k tématu