Stanislav Huml se narodil 30. července 1955 v Odoleně vodě. Absolvoval práva na Policejní akademii České republiky v Praze a bezmála třicet let byl zaměstnán u policie. Nejvyššího postu dosáhl, když jako podplukovník nastoupil do funkce ředitele Středočeské dopravní policie.

Policejní kariéru ukončil v roce 2005 a své dosavadní zkušenosti začal zúročovat coby dopravní expert. Zapsal se především jako odborník na automobilový provoz v pořadu Snídaně s Novou, kde každé ráno hlásil aktuality z českých silnic a dálnic.

V roce 2004 neúspěšně kandidoval za hnutí Nezávislí do Senátu. O šest let později se jako nestraník objevil na sedmém místě středočeské kandidátky Věcí veřejných a byl zvolen do Sněmovny.

Díky 9,3 procenta preferenčních hlasů přeskočil coby nezávislý například i lídra, favorizovanou Kateřinu Klasnovou. Po svém zvolení musel v televizi Nova skončit.

Problémy s Humlem

Hned zpočátku se začal Huml profilovat jako kverulant. Již během vyjednávání koaličního programu odmítl dát hlas zákonu o třetím odboji, na němž se shodli lídři koalice. Později začal kritizovat vedení VV zejména jejich neformálního lídra Víta Bártu pro diktátorské sklony.

Když byl posléze policií nařčen, že coby šéf firmy specializované v dopravním oboru zfalšoval soudní posudek, označil Bártu za člověka v pozadí aféry. Straničtí kolegové jej však podrželi a svými hlasy jej odmítli vydat ke stíhání, byť o zproštění imunity požádal. Po rozkolu ve VV na jaře roku 2011 byl z poslaneckého klubu VV vyloučen. Spolu s ním také tehdejší šéfka klubu Kristýna Kočí a někdejší místopředseda strany Jaroslav Škárka.