Stranu svobodných občanů založil v roce 2009 ekonom a vysokoškolský učitel Petr Mach. U vzniku strany stál rovněž český spisovatel Benjamin Kuras nebo Jiří Payne. Strana se ihned po vzniku začala profilovat jako konzervativní euroskeptická strana. Někdy bývá označována za novou ODS.

Předseda Svobodných Petr Mach

Předseda Svobodných Petr Mach

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Prvních voleb do Evropského parlamentu se Svobodní zúčastnili v roce 2009. Kandidátka vznikala způsobem stranických primárek, kterých se mohli zúčastnit všichni členové a registrovaní příznivci strany.

Na první místo se tak probojoval Jiří Payne, druhý byl Benjamin Kuras a třetí Miloslav Bednář. Strana ve volbách nakonec získala 1,26 procenta hlasů a nezískala tak žádný poslanecký mandát.

První mandáty

Strana se rovněž zúčastnila všech tří voleb, které se konaly v roce 2010, ovšem ty do Poslanecké sněmovny a Senátu skončily spíše neúspěchem. Zato ve volbách do obecních zastupitelstev Svobodní zaregistrovali svůj první volební úspěch, když získali celkem 39 kandidátů napříč republikou.

Podobně jako ty minulé dopadly i krajské a senátní volby o dva roky později. Strana tak nezískala žádný mandát.

Do první přímé volby prezidenta strana určila za svého kandidáta poradce a tajemníka Václava Klause Ladislava Jakla, kterému se ale nepodařilo nasbírat 50 tisíc podpisů nutných k účasti ve volbách.

Ladislav Jakl

Ladislav Jakl byl kandidátem na prezidenta za Svobodné.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Odmítnutí ODS i Bobošíkové

Před předčasnými parlamentními volbami 2013 Svobodní odmítli pozvání do projektu sjednocené pravice Jany Bobošíkové. Mělo se jednat o společný volební blok, který by působil pod záštitou Václava Klause. Strana tak kandidovala samostatně a získala 122 564 hlasů tedy 2,46 procenta hlasů.

Uvnitř ODS také tou dobou začaly sílit hlasy na bližší spolupráci se Stranou svobodných občanů. Návrh prosazoval zejména senátor Jaroslav Kubera, podle kterého by tento krok pomohl posílit postavení pravice na české politické scéně.

Předseda strany Petr Mach však veškeré návrhy odmítl s tím, že jeho strana roste, zatímco ODS postupně zaniká. „ODS je z našeho pohledu hodně prohnilá. Je v ní spousta slušných lidí, mezi nimi pan Kubera. Spíše jsme otevřeni tomu, aby ti členové ODS, kteří už to tam nemohou vydržet, přešli k nám,“ uvedl rovněž Mach.

Do voleb do Evropského parlamentu 2014 strana vyrukovala s tím, že si “posvítí na euronesmysly“. Volby znamenaly pro stranu historický úspěch, jelikož získala svého prvního europoslance, kterým se stal předseda strany Petr Mach.