Svatopluk Němeček se narodil 23. února 1972 v Bohumíně. Je absolventem Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde získal v roce 1996 titul MUDr. Pokračoval v postgraduálním studiu, které završil v roce 1999 atestací 1. stupně z vnitřního lékařství. Své vědomosti si nadále rozšiřoval absolvováním oboru management se zaměřením na zdravotnictví na B.I.B.S (Brno International Business School), kde získal titul MBA.

Do politiky vkročil v roce 1994, kdy byl v komunálních volbách zvolen za Stranu zelených zastupitelem města Bohumín. Na tento post byl zvolen ještě čtyřikrát. Od roku 1998 už ale v barvách ČSSD. Mezi lety 2006 a 2010 působil jako radní města.

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval vládu Bohuslava Sobotky. Na snímku Svatopluk Němeček, ministr zdravotnictví

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval 29. ledna 2014 vládu Bohuslava Sobotky. Na snímku s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Od roku 2005 vedl Fakultní nemocnici Ostrava, kam se po odvolání z postu ministra zdravotnictví vrátil. Na začátku února 2018 jej však ministr Adam Vojtěch (ANO), toho času v demisi, z funkce odvolal. Němeček to označil za politickou čistku, Vojtěch jako důvody uvedl mimo jiné neproplácení přesčasů zaměstnancům, čímž se uměle vylepšovalo hospodaření instituce.  [celá zpráva]

V roce 1998 se Němeček pokoušel dostat do Poslanecké sněmovny, mandát ale nezískal. Politický úspěch zaznamenal v roce 2012, když obsadil pozici zastupitele Moravskoslezského kraje. O rok později nahradil senátora Jana Žaloudíka jako stínový ministr zdravotnictví ČSSD.

V lednu 2014 Svatopluka Němečka jmenoval prezident Miloš Zeman ministrem zdravotnictví ve vládě Bohuslava Sobotky.

Dne 11. listopadu 2016, po pro ČSSD neúspěšných krajských a senátních volbách, se tehdejší premiér Bohuslav Sobotka rozhodl odvolat Němečka z postu ministra zdravotnictví. Ve funkci skončil k 30. listopadu 2016 a nahradil ho Miloslav Ludvík.

Je ženatý se Zdenkou Němečkovou Crkvenjaš, která je známou primářkou ostravského popáleninového centra. Mají dvě děti.