Populistické hnutí Tea Party reaguje na změny v americké společnosti, sdružuje lidi, především bělochy ze střední a nižší střední třídy a střední generace a silně věřící, jimž se zdá, že se Spojené státy příliš vzdálily svým tradicím, liberalizovaly se a objevují se v nich socialistické ideje. Své ideály prosazuje Tea Party na platformě republikánské strany.

Hnutí požaduje rozpočtovou zdrželivost, snížení výdajů, ale také omezení daní. Zastává se svobod jednotlivce, podporuje také právo na nošení zbraně a staví se za armádu. V jeho idejích se silně projevuje morální postoj a názory puritánských církví. Hnutí, které má značně populistické rysy, se obrací k minulosti, odmítá pokrok a hodně se v něm projevují konspirační teorie. Je obviňováno z rasismu, antisemitismu a odporu k homosexuálům. Často právem - homosexuálního kongresmana Barneyho Franka nazvalo "fagot" (volně přeloženo jako "buzna"). Nejméně 300 000 příznivců hnutí se sešlo v roce 2010 před Lincolnovým památníkem v den výročí slavného projevu Martina Luthera Kinga.

Jeho příznivci se účastnili celé řady protestů, například proti nalévání peněz do ekonomiky a na refinancování hypoték. Bránilo reformám zdravotnictví a také se postavilo za armádu. Řada protestů ale má lokální charakter a týká se místních problémů.

Podpory Tea Party využívá Sarah Palinová a další neokonzervativci v republikánské straně. Jím podporovaní kandidáti uspěli během senátních primárek v roce 2010 proti zavedeným politikům, na což museli republikáni reagovat příklonem ke konzervativismu.

Christine O´Donnellová slaví vítězství v primárkách v Delaware

Christine O´Donnellová slaví vítězství v primárkách v Delaware

FOTO: Tim Shaffer, Reuters

Senátorské primárky v Delaware vyhrála v půlce září 2010 takřka neznámá Christine O´Donnelllová, která neměla podporu vedení strany.

Už dříve uspěli kandidáti podporovaní Tea Party v senátních primárkách v Nevadě, Coloradu, Floridě, Kentucky a Aljašce.