Motem Telefónica O2 Czech Republic je nejucelenější nabídka telekomunikačních služeb. Zákazníkům přitom poskytuje především pevné linky, mobilní síť, připojení na internet a placenou televizi.

Průkopník novinek

Firma v ČR provozuje vůbec nejrozsáhlejší pevnou a mobilní síť, a to  pod značkou O2.  Prvozuje rovněž sítě 3. generace: datovousíť CDMA a síť UMTS, která umožňuje přenos dat, hlasu, obrazu a videa. V tomto odvětví  u nás patří k průkopníkům. Je také předním poskytovatelem ICT služeb v zemi.

Česká pobočka je jinak součástí nadnárodního kolosu Telefónica O2, který ve světě zaměstnává přes 250 tisíc osob. V ČR podle výroční zprávy z roku 2009 dávala práci 8 687 lidem, čímž potvrdila trend redukovat globálně stavy svých pracovníků oproti minulosti.

Ve srovnání s rokem 2008 jich v Česku propustila čtyři procenta. Podobně se chovala i v dalších státech, kde působí.

Ubývání pevných linek 

Z pohledu miliardových tržeb se společnost každoročně umisťuje v první desítce českých firem. V roce 2009 jí například patřila celkově sedmá příčka, podobně jako v roce 2008.

Provozní ukazatele Telefónica O2 Czech Republic, a.s.
Služba20092008
Pevné telefonní linky (v tisících)1 7711 893
ADSL přípojky (v tisících)725631
Placená televize - O2 TV (v tisících)138115
Počet aktivních mobilních zákazníků (v tisících)4 9454 802

Z výročních zpráv firmy vyplývá, že mezi Čechy stále ubývá zájem o pevné linky, které v posledních letech plošně ruší, a naopak vzrůstá poptávka po internetu, placené televizi a stabilně po mobilních telefonech. Ukazují to i statistiky za rok 2009, jež trendy potvrdily.

Obchod za miliardy

Telefónica O2 Czech Republic vznikla 1. července 2006 přejmenováním Českého Telecomu, který provozoval pevné linky. Ke stejnému datu převzala i společnost Eurotel Praha, provozujícího mobilní síť Eurotel.

Většinu v Českém Telecomu přitom Telefónica získala v dubnu 2005, kdy oznámila vláda premiéra Stanislava Grosse prodej 51,1 procenta akcií. Zinkasovala za ně 82,6 miliard korun. V přepočtu na akcii šlo o 502 koruny za kus.

Španělský operátor v tendru porazil nabídky švýcarského Swisscomu a společnosti Belgacom. Zinkasovaná částka odborníky svou výší překvapila. Předběžně totiž za akcie Španělé nabízeli "pouze" 69 miliard.

Grossův kabinet tak dotáhl do konce prodej Českého Telecomu, který se nezdařil například v roce 2002 vládě Vladimíra Špidly. Vítěz Deutsche Bank a TDC sice získal její slib převodu, ovšem nedohodl se poté na podmínkách odkupu akcií minoritního akcionáře TelSource.

Desítky miliónů klientů

V mezinárodní skupině Telefónica patří Telefónica O2 Czech Republic ke skupině Telefónica Europe, což je obchodní divize společnosti Telefónica, S.A. Telefónica Europe poskytuje služby v oblasti mobilního a fixního volání a DSL vedle ČR připojení rovněž ve Velké Británii, Irsku, Německu, na Slovensku a na ostrově Isle of Man.

Telefónica Europe má více než 49 miliónů zákazníků mobilních a pevných služeb. Vlastní navíc padesáti procentní podíl v britské a irské pobočce Tesco Mobile a společný podnik Tchibo Mobilfunk v Německu. Ředitelství Telefónica Europe sídlí ve Slough ve Velké Británii.

Další informace o společnosti Telefónica O2 najdete na firmy.cz.