Hlavní obsah

Tomáš Jarolím

Foto: Petr Horník, Právo
Článek

Vít Bárta jej po zvolení místopředsedou Věcí veřejných nazval "novým dravcem". Teplický zastupitel Jarolím o sobě dal brzy po nástupu do nového stranického postu vědět návrhem na zestátnění anonymních akcií. Jarolím má za sebou bohatou minulost, vydával pomlouvačný plátek a hrál na basu v heavy metalové kapele.

Teplický právník a zastupitel Tomáš Jarolím se narodil v roce 1970. Ve svých čtyřiceti letech se rozhodl vstoupit do politiky. V roce 2010 vedl kandidátku Věcí veřejných v Teplicích a byl zvolen do zastupitelstva města. Mandát zastupitele obhájil i v roce 2014, tentokrát jako nestraník na kandidátce ANO 2011. Dostal nejvíc hlasů z kandidátky.  O rok později, ale na post rezignoval a začal aktivně pracovat na projektech pro rozšíření cestovního ruchu v Teplicích. Nechtěl aby v této oblasti docházelo ke střetu zájmů, proto odešel z politiky.

V dubnu 2012 Jarolím na místopředsednický post rezignoval. Nepodařilo se mu prosadit, aby VV opustily vládu.

O rok později si jej na květnové stranické volební konferenci předseda VV Radek John vybral za místopředsedu. Ještě na téže konferenci na sebe dosud příliš nevýrazný politik upozornil návrhem na zestátnění anonymních akcií. „Zrušme akcie na doručitele, a pokud by se k nim do roka nepřihlásil vlastník, propadly by státu,“ prohlásil.

Hlavním důvodem Jarolímova zvolení do vyššího stranického postu bylo podle Radka Johna společné téma protikorupční strategie. To koneckonců Jarolím potvrdil o několik měsíců později, kdy na jeho popud začala protikorupční policie prověřovat ministra financí Miroslava Kalouska kvůli podezření z korupce. „Podával jsem trestní oznámení na neznámého pachatele, které státní zastupitelství překlasifikovalo na pana Kalouska," konstatoval Jarolím.

Kalousek coby šéf resortu financí ve vládě Mirka Topolánka povolil internetové kurzové sázky, za což měl údajně od šéfa investiční skupiny Penta Marka Dospivy dostat několik miliónů korun.

Nahrál čtyři alba s Motorbandem

Jarolím se může pochlubit pestrou minulostí. S populární heavy metalovou kapelou Motorband, kterou v průběhu let prošly osobnosti jako Tomáš Krulich, Libor Matejčík, Kamil Střihavka a Daniel Haftstein, nahrál coby baskytarista v 80. a 90. letech čtyři desky. Působil také jako vydavatel a šéfredaktor novin Krajský EX-PRESS a Teplický kurýr.

Právě jeho působení v "Kurýru", který urážlivě a většinou nepravdivě útočil na různé cíle, je mu v současnosti vytýkáno.

V současnosti je Jarolím majitelem reklamní agentury Rigpa, s.r.o. a předsedou občanského sdružení European Initiatory Institute, jehož činnost podle webových stránek zasahuje "od oblasti charity, až po kulturu a obranu lidských práv před zvůlí státních, policejních, justičních, či jiných orgánů a organizací". V roce 2016 založil společnost VisitTeplice s.r.o., která se zabývá cestovním ruchem a turistickými atrakcemi v Ústeckém kraji.

Články k tématu