Vystudovaný lékař a později především politik Tomáš Julínek se narodil 7. listopadu 1956 v Brně. Po absolvování studia medicíny na Masarykově univerzitě působil v nemocnicích ve Svitavách, Brně a Ivančicích. V posledně jmenovaném ústavu vykonával funkci primáře oddělení ARO, náměstka ředitele a ředitele.

Během těchto angažmá vstoupil také do politiky a jako člen ODS byl v roce 1998 zvolen do Senátu. Tam setrval příštích dvanáct let. Za tuto dobu mimo jiné předsedal mandátnímu a imunitnímu výboru a výboru pro zdravotnictví a sociální politiku. V roce 2010 již senátorský post neobhájil.

Současně s vykonáváním senátorské činnosti působil v letech 2003 - 2006 jako stínový ministr zdravotnictví. Z této pozice byl jedním z kritiků návrhu zdravotnické reformy tehdejší ministryně Marie Součkové. "Nejde o žádnou změnu, která by odstranila deficit zdravotního pojištění. To, co předkládá Součková, nás vrací o patnáct let zpět a je mnohem horší než komunistické zdravotnictví," sdělil Právu.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt (vlevo) řekl, že postup VZP podporují.

Tomáš Cikrt (vlevo) a Tomáš Julínek v roce 2008

FOTO: Igoe Šefr, ČTK

Zavedení zdravotnické reformy

V obou vládách Mirka Topolánka, tedy v letech 2006 - 2009, působil Julínek na postu ministra zdravotnictví. Tehdy prosadil zdravotnickou reformu, kterou začal vypracovávat už léta předtím. V platnost vešla 1. ledna 2008 a ve své původní formě přinesla zejména zpoplatnění návštěv u lékaře, pobytu v nemocnici či placení za lékárenský recept.

Vláda si od zavedením poplatků slibovala kromě přísunu peněz také úbytek nepotřebných návštěv u doktora. Reforma se však mezi lidmi těšila značné nepopularitě. To se projevilo v krajských volbách v roce 2008, kdy možná právě díky Julínkovým opatřením drtivě zvítězila sociální demokracie. V lednu následujícího roku byl Tomáš Julínek z funkce ministra zdravotnictví odvolán.