Tomáš Prouza se narodil 30. dubna 1973 v ocelovém srdci České republiky - Ostravě. Po získání plnoletosti se přestěhoval do Prahy a sám se tituluje „pražská náplava a lokální patriot z Vinohrad a Lipenců“.

Vystudoval ekonomiku, diplomacii a žurnalistiku a v každém z těchto oborů se uchytil i na poli pracovním. Novinařina ho přivedla k editorování měsíčníku The Prague Tribune a poté v roce 2000 založil finanční server Peníze.cz.

Své znalosti ze studií ekonomie a diplomacie využil v letech 2004-2007 jako náměstek ministra financí Bohuslava Sobotky zodpovědný za fiskální politiku, finanční služby, evropské a zahraniční vztahy.

Spoluzakládal finančně-poradenskou firmu Partners Financial Services a v roce 2012 se přestěhoval do dalšího ze svých oblíbených měst - Washingtonu, D.C., aby pracoval pro Světovou banku jako expert.

Věnoval se také tématu ochrany spotřebitele na finančních trzích a pracoval i na reformě dohledu nad finančním sektorem a ochraně spotřebitele v Ázerbájdžánu, Estonsku, Lotyšsku, Ukrajině, Mozambiku nebo Jihoafrické republice. Je autorem doporučení Světové banky pro efektivní systém řešení sporů na finančním trhu.

Když se v lednu 2014 vrátil do Prahy, pln elánu se po hlavě pustil do české evropské situace. Vedle snahy o zlepšení naší pozice v Bruselu i u partnerů byl prvním „panem Euro“ - tedy národním koordinátorem pro zavedení Eura v České republice, a položil tak základy procesu pro přijetí této měny v ČR.

Na počátku února 2014 ho premiér Bohuslav Sobotka jmenoval státním tajemníkem pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR.

Následně se mnoha lidem vryl do paměti 28. listopadu 20014, když si „rýpnul“ do britského premiéra Davida Camerona, který navrhoval omezení imigrace z jiných členských zemí EU do Velké Británie. Prouza na jeho twitterový účet umístil fotografii s československými piloty, kteří pomáhali bránit Británii za druhé světové války s komentářem: „Tito Češi ´pracovali´ ve Spojeném království méně než čtyři roky. Pro ně tedy žádné výhody?”

 

Rád čte, i když prý nemá kdy. Je fanouškem klasické hudby a chodí na operu. Pokud však chce opravdu relaxovat, stará se o růže na zahradě, což je rodinná tradice už ve třetí generaci.

Tomáš Prouza je ženatý s Janou Prouzovou. Mluví plynule anglicky, částečně francouzsky, polsky a rusky.

O Tomáši Prouzovi
Blog
http://www.prouza.cz/
Twitter
https://twitter.com/CZSecStateEU