Okamura, jehož otec má japonsko-korejský původ, strávil dětství v Japonsku a tehdejším Československu.

V tuzemsku se nejprve angažoval jako průvodce japonských turistů. Postupně začal japonské cestovní agentury v ČR zastupovat, stal se jednatelem cestovní kanceláře Miki travel a přidal mediální zastupování AČCKA.

Široká veřejnost jej měla možnost poznat i jako jednoho z investorů v reality show České televize Den D.

Politická dráha

Okamura byl v říjnu 2012 zvolen senátorem na Zlínsku, byť mu kritici vyčítali, že jeho program nese prvky populismu. Případnou kandidaturu na post hlavy státu podmiňoval právě úspěchem v klání o křeslo v horní komoře parlamentu.

Okamurovým stoupencům se podařilo sesbírat více než 61 000 podpisů, které jej poslaly do boje o Hrad. Ministerstvo vnitra však jeho registraci odmítlo pro nedostatečný počet platných podpisů.

Koncem dubna 2013 Okamura oznámil založení hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Jeho jméno později z názvu strany zmizelo. Hnutí chtělo prosazovat právo navrhovat a rušit vybrané zákony v referendu, možnost volit starosty, poslance a hejtmany a také je odvolávat a hmotnou a trestní odpovědnost politiků. Okamura byl v červenci zvolen předsedou.

Hnutí bylo po volbách kritizováno jako projekt jednoho muže, i když zasedalo ve Sněmovně, mělo pouze devět členů. Okamura čelil podezření, že si z příspěvků pro stranu vyplácí neadekvátně vysoké odměny.

V podzimních předčasných volbách získalo 14 mandátů. Pohořelo naopak ve volbách do Evropského parlamentu v květnu 2014.

Na začátku roku 2015 se většina poslanců zvolených za hnutí vzbouřila a přiklonili se k poslanci Marku Černochovi a jeho vizi, kam by hnutí mělo směřovat. To následně potvrdila i konference hnutí. Okamura byl spolu s Radimem Fialou, který stál při něm, vyloučen z poslaneckého klubu.

Tomio Okamura na demonstraci proti migrantům na Václavském náměstí v Praze

Tomio Okamura na demonstraci proti migrantům na Václavském náměstí v Praze

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Na jaře Okamura oznámil, že zakládá nové hnutí s názvem Svoboda a přímá demokracie.