Název odkazující na první písmena motta zakladatelů Tradice, Odpovědnost, Prosperita, přičemž devítka na konci má připomínat revoluční rok 1989 a rok vzniku 2009, napovídá, že se jedná o konzervativní, pravicovou stranu. Podle některých odborníků se však strana profiluje spíše v liberálním, středopravicovém směru.

Oficiálně byla TOP 09 založena 28. listopadu 2009 na celostátním ustavujícím sjezdu v pražském Top hotelu, kde byl jednomyslně do čela zvolen Karel Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg při kandidátském projevu na sněmu TOP 09

Karel Schwarzenberg při kandidátském projevu na sněmu TOP 09

FOTO: Michaela Říhová, Právo

Stejně tak i její architekt Miroslav Kalousek dostal bezmála stoprocentní podporu při volbě prvního místopředsedy. Do úzkého vedení pak byli zvoleni také Jaromír Drábek, Marek Ženíšek, Ludmila Müllerová a Pavol Lukša. V době svého založení evidovala strana kolem 1 900 členů. V roce 2011 sjezd pouze vyměnil Müllerovou za Helenu Langšádlovou

Vedení TOP 09
PředsedaKarel Schwarzenberg
1. místopředsedaMiroslav Kalousek
Další místopředsedové:Jaromír Drábek
 Marek Ženíšek
 Helena Langšádlová
 Pavol Lukša

Útlá historie a rychlý vzestup

Za počátky vzniku strany lze pokládat vnitřní roztržku v KDU-ČSL. Její předseda Kalousek nejprve ztratil pozici v čele strany v roce 2006 poté, co byl ochoten uzavřít koaliční dohodu s ČSSD s tichou podporou komunistů. Nato byl zvolen šéfem tehdy neznámý senátor Jiří Čunek.

Mezi ním a Kalouskem postupně eskalovaly spory, které později přerostly v mediální konfrontace a rebelie uvnitř strany.

Kalousek s vlivnou částí lidoveckých poslanců pak začátkem dubna vyjádřil podporu překlenovací vládě odborníků Jana Fischera, ačkoli vedení lidovců směřovalo do opozice. Tento okamžik se pokládá za rozštěpení KDU-ČSL. Kalousek a další rebelové na přelomu května a června vystoupili ze strany a založili přípravný výbor TOP 09. 26. června pak byla strana zaregistrována na ministerstvu vnitra.

Kalousek podle svých slov začal spřádat plány na vytvoření nové politické strany v roce 2008. Od počátku vyjednával s tehdejším senátorem Schwarzenbergem, který tou dobou podporoval Stranu zelených, a s hnutím Starostové a Nezávislí (STAN) představovaným starostou Suché Lozi Petrem Gazdíkem.

Schwarzenberg se stal záhy tváří vznikající strany a jeho popularita se vyhoupla do předních pozic. Se Starosty byla podepsána dohoda o vzájemné podpoře a spolupráci nejméně do roku 2012 a posléze vystupovaly oba subjekty pod společnou značkou „TOP 09 s podporou Starostů“.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek (vpravo)

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Složení strany a její programová východiska jako například důraz jak na zodpovědnou regionální politiku, tak i na evropskou integraci, se jí daří oslovovat širokou škálu voličstva. Do své přízně si získala především tradiční voliče ODS a KDU-ČSL, zároveň oslovuje populaci, již vysoká politika příliš nezajímá a dala také prostor nezávislým kandidátům.

Díky rozsáhlé (a levné) kampani na sociálních sítích Facebook a Twitter, kde mezi sebou komunikují převážně mladí lidé, mají silnou podporu i této části populace. Například Schwarzenbergova stránka na Facebooku se mezi ostatními profily politiků těší zdaleka nejvyšší obliby. 

Krátce po ohlášení vzniku během léta 2009 začala být strana řazena do průzkumů všech předních agentur pro průzkum veřejného mínění. Pětiprocentní metu nutnou pro vstup do Sněmovny překonali konzervativci takřka ihned a každý měsíc jejich preference dále stoupaly, až se zastavily u hranice kolem 13 procent.

O třetí místo na pomyslném žebříčku popularity mezi stranami se tak pravidelně přetahovali s komunisty, kteří dosahovali zhruba stejné úrovně. Vedle vzestupu TOP 09 ovšem začaly podle očekávání klesat preference ODS a KDU-ČSL. Po vstupu do vlády začala TOP 09 konkurovat ODS. Stejně jako ve sněmovních volbách dokázala občanské demokraty porazit v jejich baště - Praze i v obecních. 

Zastoupení v Parlamentu

Jelikož se TOP 09 zformovala prakticky na půdě Parlamentu, měla ještě před svým oficiálním vznikem v obou komorách své lidi z řad nezávislých, starostů (například Jaromír Štětina), zástupců menších stran a bývalých členů KDU-ČSL, které lidovci označovali kvůli jejich náklonnosti k ODS za „značně promodralé“, přičemž většina z těchto odpadlíků patřila mezi vlivné osoby křesťanských demokratů.

Zastoupení v parlamentu po volbách 2010
Počet poslanců41
Počet senátorů5
Počet ministrů5

Devítičlenný senátní Klub TOP 09 a Starostové vznikl přejmenováním Klubu otevřené demokracie a připojili se k němu i bývalí členové lidovců bývalý ministr kultury Václav Jehlička a Ludmila Müllerová. Ve Sněmovně se pak k TOP 09 hlásili bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová, bývalý šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Pavel Severa, Jan Husák a František Laudát, který opustil ODS. Na kandidátce také figuroval bývalý lidovec Ladislav Šustr, který pro KDU-ČSL sháněl silné sponzory. Kvůli korupčnímu skandálu ho však strana vyškrtla.

Transparentní finanční podpora

TOP 09 zatím od dárců získala více než 37 miliónů korun. Seznam svých sponzorů strana vyvěsila na internetu. Neobvyklá transparentnost je zřejmě dána tím, že kolem Kalouska, jakožto bývalého ministra financí, který se netajil ambicí svůj post znovu získat, se rojily  spekulace, že jeho osoba by mohla přitahovat podezřelé lobbisty.

Největším sponzorem byl podnikatel Dušan Novotný z Brna, který věnoval na podporu strany 11 miliónů korun. Server Aktuálně.cz upozornil, že Novotný a jím ovládaná společnost Orgapol vede se státem soudní spor, v němž usiluje o více než 70 miliónů korun za škody způsobené nesprávně vyměřenou daní.

Pochybnosti také vzbudil také dar miliónu korun od slovinského manažera banky LB Štefana Loncnara, který poskytl v roce 2004 úvěr Setuze, již v té době většinově vlastnil mafiánský boss František Mrázek.

Kalousek v reakci na to připomněl, že ještě v roli ministra odmítl vyplatit náhradu škody, kterou firma Orgapol vyžadovala v mimosoudním vyrovnání a spor poslal k prošetření soudu. Na poskytnutí Loncnarova úvěru Setuze pak neviděl nic divného, protože tak učinila řada dalších podniků.

Jedním z dalších jejích vlivných sponzorů byl Zdeněk Bakala, který věnoval  straně 7,5 miliónu.