Hlavní obsah

USS Bataan LHD-5

Foto: Profimedia.cz
Článek

Obojživelná výsadková loď má za úkol umožnit členům US NAVY a USMC vykonat bezproblémový přesun do bitevního pole a z moře je podporovat. Jako vedoucí loď obojživelné pohotovostní skupiny (ARG) je schopna obojživelného útoku, plnění funkce předsunuté síly, speciálních operací, ale i nebojových misí.

Americká obojživelná výsadková loď USS Bataan patří do třidy wasp. V této kategorii bylo postaveno celkem osm jednotek, které nesou označení LHD (landing helicopter deck) a nahradily stávající třídu vrtulníkových výsadkových lodí Iwo Jima. Lodě třídy wasp slouží k naložení, přepravě a výsadku jednotky námořní pěchoty, čítající až dva tisíce námořníků. K tomu využívá vrtulníky, vysazovací čluny nebo obojživelná vozidla.

USS Bataan LHD-5 je v pořadí pátá loď této třídy. Byla pojmenována na počest událostem, které se odehrály v první polovině roku 1942 na Filipínách. Filipínské a americké jednotky se tehdy musely stáhnout před japonskou ofenzivou až na poloostrov Bataan u Manilské zátoky, kde odolávaly až do dubna. Poté byl generál Douglas MacArthur nucen kapitulovat a zajatci se vydali na krutý pochod smrti do zajateckého tábora. Na straně amerických a filipínských jednotek padlo přes 70 tisíc vojáků, kteří přišli o život mnohdy až bestiálním způsobem.

Loď LHD-5 je druhá, která nese toto jméno. První byla letadlová loď CVL 29 sloužila od roku 1943 do roku 1954 a dosáhla významných bojových úspěchů zejména ve druhé světové válce a ve válce v Koreji.

Disponuje šesti operačními sály a stovkami zdravotnických lůžek

Kýl lodi USS Bataan LHD-5 byl položen v roce 1994 v Pascagoule v Mississippi v loděnici firmy Northrop Grumman Ship Systems (dříve Litton Ingalls Shipbuilding). Na vodu byla hotová loď spuštěna o dva roky později a 20. září 1997 prošla komisí.

Bataan je dlouhý 257 metrů, jeho šířka činí 32 metrů a ponor 8,2 metru. Loď o výtlaku 40,5 tisíc tun pohání systém, který je tvořen dvojicemi kotlů, turbín a lodních šroubů a je schopný vyvinout až 70 tisíc koňských sil a dosáhnou rychlosti vyšší než 20 uzlů. Za velitelským ostrovem se nachází dva výtahy, na zádi ústí palubní dok.

Na loď se vejde až 3 200 lidí. Jedná se navíc o první loď amerického vojenského námořnictva, která je speciálně uzpůsobená pro ubytovávání žen, jichž může být až 450. Kromě toho je připravené i pro zdravotnické potřeby. Disponuje šesti plně vybavenými operačními sály a nemocničními zařízeními, jež jsou schopné pojmout až 600 pacientů.

USS Bataan LHD-5
Délka257,25 m
Šířka42,7 m
Délka operační plochy249,6 m
Šířka operační plochy32,3 m
Ponor8,2 m
Výtlak40 532 t
Rychlost20 uzlů a více
Posádka3200 lidí

Lodě LHD jsou vůbec první, která jsou specificky upravené k používání výsadkových vznášedel LCAC. Kromě nich umožňuje provoz helikoptér, konvenčních výsadkových člunů a obojživelných strojů US NAVY (Vojenské námořnictvo Spojených států) i US Marine Corps (Námořní pěchota spojených států).

Je speciálně uzpůsobená pro nesení proudových bojových letounů Harrier II AV-8B s kolmým startem i přistáním a jsou schopné nést a podporovat tilrotorové letouny V-22 vrtulníky, které jsou určeny k plnění úkolů jako konvenční vrtulník s dlouhým doletem a rychlostí turbovrtulového letadla. Do její výzbroje patří systém řízených střel Sea Sparrow pro protivzdušnou obranu, dva systémy RAM a dva Phalanx CIWS pro blízkou obranu.

Sloužila ve válce i při živelních pohromách

USS Bataan LHD-5 je jednou z nejvytíženějších lodí amerických námořních sil. Její první významnější zámořské nasazení trvalo od září 1999 do března 2000. Tehdy operovala ve Středomoří, kde se podílela na několika cvičeních. Poté byla nasazena v operacích Trvalá svoboda v Afghánistánu a Irácká svoboda 1 a 2. V roce 2011 byla nasazena do bojů v Libyi.

Během války v Iráku používala od ledna do června 2003 koncept, kterým si pro výhradní podporu letounů Harrier vysloužila přezdívku Harrier Carrier (Nosič Harrierů). Bylo to sice podruhé, co nesla pouze tyto letouny, ale poprvé v takové míře. Na rozdíl od předchozího působení při invazi do Afghánistánu byla navíc loď i její posádka mnohem více vytížená. Po návratu z Iráku v roce 2004 prodělala šestiměsíční údržbu, která jí má zaručit životnost na dalších 40 let.

Díky své univerzálnosti se Bataan podílí i na nebojových akcích. Výrazně zasahoval například po ničivém hurikánu Katrina, který v roce 2005 zasáhl jihovýchod Spojených států. Bataan se právě nacházel v oblasti New Orleans a jeho vrtulníky tak byly mezi prvními, kteří přispěchaly postižené oblasti na pomoc. Evakuovaly více než 1600 lidí a doručily do množství nejrůznějšího nákladu včetně pitné vody. Loď sloužila také jako základna pro dva lékařské týmy. V lednu 2010 byl Bataan povolán k humanitární pomoci na zemětřesením poničeném Haiti.

O rok později pak působila ve Středozemním moři, kde pomáhala během vojenského konfliktu v Libyi zajistit nad touto zemí bezletovou zónu.

V roce 2008 se objevila obvinění, podle kterých sloužila loď během války v Afghánistánu jako vězení pro podezřelé z terorismu. O tři roky později bylo 16 členů posádky propuštěno ze služeb NAVY za užívání drog.

Články k tématu