Letadlová loď USS Enterprise CVN-65 s jaderným pohonem je ve službě od roku 1960 a její stažení z výzbroje amerického námořnictva se plánuje na rok 2014 nebo 2015.

Jedná se o vůbec první letadlovou loď s jaderným pohonem, která měří 342,3 metrů a její paluba je široká 78,3 metrů. Výtlak USS Enterprise CVN-65 dosahuje až 90 tisíc tun za plného stavu. Osm jaderných reaktorů Westinghouse PWR A2W, umístěných po jednom kuse v každé kotelně, a čtyři turbíny umožňují dosáhnout rychlosti až 30 uzlů.

Americké stroje F/A-18E Super Hornet startují z americké letadlové lodě USS Enterprise.

Americké stroje F/A-18E Super Hornet startují z americké letadlové lodě USS Enterprise.

FOTO: Reuters

Na loď se vejde až 85 bojových letounů a vrtulníků, unese 8,5 tuny leteckého paliva a je schopna operovat i s letouny nesoucími jaderné zbraně. Na její palubě mají své místo zejména bojové stíhačky F/A-18 Hornet a Super Hornet, vrtulníky SH-60 Seahawk, transportní letoun C-2 Greyhound, letouny včasné výstrahy E-2C Hawkeye a letouny pro vedení radioelektronického boje EA-6B Prowler, které nahrazují stroje EA-18G Growler, odviozené ze Super Horentu.

Posádku tvoří přibližně 5 tisíc členů, z nich 3 tisíce patří k lodnímu personálu a zbytek k personálu leteckému.

Letová dráha je u Big E, jak se lodi přezdívá, vychýlena z osy paluby, což umožňuje současně startovat i přistávat. Pokud se nepřistává, lze využít ke stratu jak katapulty v přední části lodi, tak na přesahují šikmé dráze vybíhající nad levobok.  Každý ze čtyř katapultů údajně zvládne vysílat letadla s intervalem necelých dvou minut. Velitelský ostrov je umístěn v pravé části lodi. Na palubě se nachází čtyři výtahy.

Jaderná letadlová loď USS EnterpriseCVN-65  
Délka
342,29 metrů
Šířka paluby
78,33 metrů
Výška od kýlu ke stožáru
76,2 metrů
Výtlak za plného stavu
80 - 90 tisíc tun
Plocha vzletové paluby 18 tisíc m²
Rychlost
více než 30 uzlů
Koňská síla
více než 200 tisíc

Loď je vybavena moderními radarovými a navigačními systémy, systémy pro přesné a bezpečné přistání a pro satelitní spojení. Disponuje čtyřmi odpalovacími zařízeními pro protiletadlové řízené střely, dvěma systémy blízké obrany Mk-15 Phalanx tvořené šestihlavňovými kanóny Vulcan ráže 20 mm, čtyřmi šestihlavňovými vypouštěče klamných cílů a protitorpédovým systémem.

Start Boeingu F/A-18 Super Hornet z letadlové lodi USS Enterprise.

Start Boeingu F/A-18 Super Hornet z letadlové lodi USS Enterprise.

FOTO: Reuters

CVN-65 slouží od roku 1961

Počátky nejstarší americké letadlové lodi sahají až do konce druhé světové války, kdy se zrodil návrh na stavbu takového stroje. Jeho realizace se však uskutečnila až o několik let později. 24. září 1960 byla slavnostně pokřtěna ve virginské loděnici společností Newport News. Tehdy byla nejdelší, nejvyšší a nejsilnější lodí na světě, čímž si vysloužila přezdívku Big E. Zařazena do služby byla přibližně o rok později.

Prvním kapitánem se stal Vincent P. Depoixe, který vzal loď na tříměsíční zkušební plavbu po Karibiku. Do válečného konfliktu se zapojila poprvé v roce 1965, kdy z její paluby startovala letadla bojující s Vietkongem.

O dva roky později ji postihla rozsáhlá havárie v podobě požáru a následných explozí paliva a munice, která si vyžádala smrt 27 lidí, několik set zraněných a 15 zničených letadel. Musela proto podstoupit renovaci. Byla vybavena pro provoz nových stíhaček F-14A Tomcat a v 70. letech zasáhla do vietnamské války, při které pomáhala v evakuaci amerických jednotek ze Saigonu.

V roce 1986 proplula Suezským průplavem a stanula ve vodách Středozemního moře. O čtyři roky později se vrátila do svého domovského přístavu Norfolk ve Virginii, čímž završila plavbu vodami celého světa, která měřila zhruba 70 tisíc kilometrů.

První polovinu 90. let strávila Enterprise v suchém doku, kde prodělala rozsáhlou rekonstrukci. Mluví se dokonce o nejrozsáhlejší modernizaci v dějinách amerického námořnictva. Bylo renovováno tři a půl tisíce lodních komponent a prodloužila se životnost Big E a dalších dvacet let.

Brzy poté byla vyslána do bojů v tehdejší Jugoslávii a v roce 1998 podpořila operaci Pouštní liška, vedené proti vybraným iráckým cílům. Později zasahovala v Afghánistánu, Iráku a v roce 2011 v Libyi.

Široká rodina Enterprise

USS Enterprise CVN-65 je v pořadí osmou válečnou lodí nesoucí jméno Enterprise. První z nich byla původně britská šalupa jménem George, kterou Američané zajali v 70. letech 18. století. Šestou lodí Enterprise byl motorový člun nesoucí označení SP-790, který byl využit za první světové války.

První letadlovou lodí, která neslo jméno USS Enterprise byla CV-6, jenž sloužil mezi lety 1938 - 1947. Big E patřila k nejslavnějším mateřským lodím druhé světové války. 247 metrů dlouhé plavidlo s výtlakem 26 tisíc tun a piloti letadel na něm umístěných pomohli rozhodnout klíčové bitvy v Pacifiku. Bojovala u Midway, u Šalamounových ostrovů a u Okinawy.