Hlavní obsah

USS Nimitz

Foto: Profimedia.cz
Článek

Spojené státy mají ve výzbrojí deset velkých letadlových lodí s jaderným pohonem, které tvoří jádro jejich úderných námořních sil. Všechny patří do třídy Nimitz. Každá má na palubě okolo sedmdesáti letadel. Všechny se účastnily jak války v Afghánistánu, tak války v Iráku, ale nasazeny byly i v první válce v zálivu nebo u Bosny a pří útocích na Jugoslávii.

Supernosiče třídy Nimitz mají plný výtlak 91 000 tun a délku 333 metrů. Jde o vůbec nejmohutnější kdy postavené válečné lodě, i když jsou kratší než v roce 2012 vyřazená letadlová loď USS Enterprise, která byla dlouhá 335 metrů a měla výtlak 89 000 tun. Nejmohutnější bitevní loď na světě, japonská Jamato potopená v roce 1945 u Okinawy, měla výtlak 72 000 tun.

Lodě třídy Nimitz
číslojménozařazení do službydomovský přístav
CVN-68Nimitz1975Everett, Washington
CVN-69Dwight D. Eisenhower1977Norfolk, Virginie
CVN-70Carl Vinson1982San Diego, Kalifornie
CVN-71Theodore Roosevelt1986Norfolk, Virginie
CVN-72Abraham Lincoln1989Norfolk, Virginie
CVN-73George Washington1992Jokosuka, Japonsko
CVN-74John S. Stennis1995Kitsa, Bremerton, Washington
CVN-75Harry S. Truman1998Norfolk, Virginie
CVN-76Ronald Reagan2003San Diego, Kalifornie
CVN-77George H. W. Bush2009Norfolk, Virginie

Lodě mají jaderný pohon, který využívá dva reaktory A4W o společném výkonu 190 MW, jenž umožňuje udělit těmto kolosům rychlost až 56 kilometrů za hodinu.

Foto: Profimedia.cz

Letadlová loď USS Nimitz a raketový křižník USS Princenton

Způsob nasazení

Každá z jedenácti letadlových lodí amerického námořnictva je jádrem jedné Útočné skupiny nosiče (CSG). Tvoří ji jedna letadlová loď, která je současně vlajková. Doprovázejí ji dva raketové křižníky vybavené střelami s plochou dráhou tomahawk, dvě protiletadlové lodě, většinou torpédoborce třídy Arleigh Burke vybavené protiraketovým systémem aegis s raketami SM3 určeným k ničení balistických střel, střel s plochou dráhou letu i letadel, a jeden nebo dva protiponorkové torpédoborce téže třídy či fregaty určené k ničení ponorek. Součástí CSG jsou i dvě útočné ponorky třídy Los Angeles, určené k útokům proti nepřátelským hladinovým plavidlům, které ale mohou nést i střely s plochou dráhou letu tomahwk. CSG doprovázejí i doprovodná a zásobovací plavidla. Na letadlové lodi je křídlo o síle 65 až 70 letadel v devíti squadronách.

Foto: Profimedia.cz

Paluba letadlové lodi USS Nimitz s letadly typu Hornet, Hawkeye a Prowler a vrtulníkem Seahawk

Údernou sílu představují stroje Boeing F/A-18 Hornet nebo Super Hornet, kterých je na palubě obvykle 24 ve čtyřech squadronách, přičemž slouží jako stíhačky chránící loď likvidující nepřátelské letouny, i pro útoky na pozemní i námořní cíle. Dalších šest strojů slouží pro radioelektronický boj, letité EA-6 Prowlery nahrazují upravení hornety ve verzi EF-18 Growler, které mohou sloužit i pro doplňování paliva.

Námořnictvo se snaží unifikovat výzbroj, protože to snižuje nároky na údržbu a umožňuje, aby na palubě bylo více letadel, horentů se tam vejde až 130. Všechny úkoly ale splnit nemohou.

Foto: Boieng

Boeing EF-18 Growler

Včasnou výstrahu zajišťují letadla kategorie AWACS E-2C Hawkeye, odvození z transportních strojů C-2 Greyhound. Ochranu před ponorkami zajišťují vrtulníky SH-60F Seahawk a další deriváty blackhawku ve verzi HH-60 jsou určeny po záchranné mise SAR a transport. Na palubě jich je obvykle mezi šesti a osmi.

Foto: Profimedia.cz

Námořníci na letadlové lodi USS Carl Vinson u letadel Hawkaye

Dříve stíhací ochranu letadlových lodí třídy Nimitz zajišťovaly Grummany F-14 Tomcat, které vystřídaly známé F-4 Phantomy Ty se spolu se stroji A-7 Corsair II používaly pro útoky na pozemní cíle. Průzkum zajišťovaly stroje RA-5C Vigilante a RF-8 Crusader, protiponorkový boj pak S-3A Vikingy.

Obranné systémy nosiče

Pro svou ochranu je letadlová loď vybavena prostředky protivzdušné obrany. Původně ji tvořila tři nebo čtyři opalovací zařízení protiletadlovými raketami Sea Sparrow, odvozenými z raket vzduch vzduch Sparrow. Doplňovaly ji tři nebo čtyři věže systému Phalanx s protiletadlovými rotačními kanóny M-61 Vulcan ráže 20 mm.

Foto: Profimedia.cz

Protiletadlové dělo systému Phalanx na letadlové lodi USS Harry S. Truman.

Od lodě USS Ronald Reagan byly všechny tyto prostředky nahrazeny protiletadlovými střelami RIM 116 Rolling Airframe Missile s lehkými protiletadlovými raketami, které lze použít i proti střelám s plochou dráhou letu. Zpětně byly namontovány na i lodě USS Nimitz a USS George Washington.

Lodě jsou vybaveny i systémem vypalování falešných cílů a protitorpédovou ochranou. Od lodě USS Theodore Roosevelt jsou klíčová místa lodi ochráněna i kevlarovými pláty, které byly dodatečně namontovány i dříve vyrobená plavidla.

Vývoj třídy Nimitz

Vývoj letadlových lidí třídy Nimitz byl zahájen na počátku šedesátých let s cílem připravit náhradu za tehdy nejmodernější nosič USS Enterprise, který byl vyroben kvůli vysokým nákladům jako jediný, ačkoli se původně plánovala výroba šesti lodí této kategorie. Třída Nimitz měla nahradit ve službě starší letadlové lodě třídy Kitty Hawk. Kýl první nazvané po admirálovi Chesteru Nimitzovi, který uspěl v druhé světové válce v boji s císařským námořnictvem, byl založen 2. června 1968 v loděnicích Newports News Shipbuilding. Na vodu byla spuštěna 13. května 1972 a do výzbroje zařazena v roce 1975. Poslední v řadě je USS George W. H. Bush zařazený do výzbroje v lednu 2009.

Foto: Profimedia.cz

Ostrov letadlové lodi USS Carl Vinson

Protože se třída Nimitz produkovala čtyřicet let, prodělala během té doby několik změn, přičemž některé úpravy byly uplatněny i zpětně na dříve vyrobené kusy.

Modernizace se týkaly způsobu výměny jaderného paliva. Od třetí lodi USS Carl Vinson byl rozšířen úkol původně čistě útočných lodí i o boj proti ponorkám, když měly namontované zařízení pro sledování dění pod hladinou CUP využívající sonaru. Na jejich palubách se také objevily protiponorkové letouny S-3A Viking.

Od lodě USS Theodore Roosevelt byla vylepšena ochrana uložené munice a paluba byla opatřena protistřepinovou ochranou a poté i povrchem s protiskluzovou úpravou. USS Ronald Reagan má upravený palubní ostrov. Desátá vyrobená loď USS George H. W. Bush představuje přechodný typ k nové třídě USS Gerald R. Ford, jejíž první představitel by měl být zařazen do výzbroje v roce 2016 jako náhrada za USS Enterprise. Má upravený tvar trupu snižující odpor ve vodě a zmenšený radarový odraz. Loď proto stála 6,2 miliardy dolarů, zatímco starší přicházely při přepočtu na aktuální hodnotu dolaru na 4,5 miliardy.

Lodě třídy Nimitz mají být ve službě 50 let. Nahradit je má deset lodí třídy Gerald R. Ford, pokud ovšem USA nezmění strategickou koncepci a kvůli rozvoji čínských protilodních střel jejich počet nesníží, neboť by nemohly operovat v jejich doletu. Vyřazení lodí třídy Nimitz z aktivní služby bude velmi nákladné kvůli nutnosti odstavit reaktory. Přijde na 750 až 900 miliónů dolarů.

Nasazení ve válkách

Lodě třídy Nimitz bojovaly v obou válkách vedených USA v novém tisíciletí, letadla z nich startovala k útokům na Afghánistán i Irák. Po 11. září se USS Carl Vinson a USS Theodore Roosevelt v říjnu účastnily první fáze útoku na Afghánistán. Z paluby prvně jmenované bylo do moře svrženo tělo zabitého šéfa Al-Káidy Usámy bin Ládina.

Foto: Profimedia.cz

Letadlová loď USS Carl Vinson s několika letadly na palubě, u ostrova jsou stroje Intruder/Prowler

Bojový křest ale tyto lodě prodělaly už mnohem dříve, už v roce 1981 dva tomcaty startující z lodě USS Nimitz sestřelily dva libyjské Suchoje Su-22. První velkou operací byla účast ve válce v zálivu proti Iráku v roce 1990. Většinou však tyto lodě měly zajišťovat jen vzdálenou ochranu, pouze USS Theodore Roosevelt od roku 1990 přímo účastnil bojových akcí. Po zahájení operace Pouštní bouře jeho letadla provedla 4200 letů a shodila 2 500 tun bomb.

Foto: Reuters

Letadlová loď USS Carl Vinson, z jejíž paluby byl do moře pohřben bin Ládin.

V roce 1993 se USS Abraham Lincoln účastnil invaze do Somálska. Stejná loď byla v roce 1995 nasazena v Perském zálivu, když Saddám Husajn opět přemístil své jednotky k hranicím Kuvajtu. USS George Washington se účastnila operací v Bosně a V USS Theodore Roosevelt v roce 1999 bombardování Jugoslávie.

Články k tématu