V roce 1993 ukončil studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, obor matematika – geografie. Vzápětí nastoupil na poloviční úvazek na soukromém Prvním  obnoveném reálném gymnáziu (PORG).  Vyučoval matematiku, zeměpis, sociologii a jako volitelný předmět šachy. Po třech letech se stal učitelem na plný úvazek, po dalším roce zástupcem ředitele a po pěti letech už gymnáziu šéfoval.

Gymnázium se pod jeho vedením dostalo na první místo v seznamu středních škol, které nejlépe zvládly státní maturitu. V následujících letech se mu navíc podařilo školu rozšířit. Vedle libeňského osmiletého gymnázia v Praze 8 vznikla i jeho obdoba plus základní škola v Praze 4-Krči a také v Ostravě. V lednu roku 2014 Klaus ml. rezignoval.

Náhlý odchod z PORG

Proč odešel, odmítl komentovat, omezil se pouze na konstatování, že měl s předsedou správní rady školy, hlavním sponzorem a bývalým šéfem společnosti ČEZ Martinem Romanem  "rozdílné pohledy na směřování a úroveň školy, rozdílné názory na věci pedagogické, rozdílné hodnocení pedagogických pracovníků, náborových akcí a podobně". Podle Romana ale bylo důvodem Klausova odchodu to, že si coby ředitel činil na školu vlastnická práva.

Po odchodu z postu ředitele prominentního gymnázia PORG získal místo v britské společnosti, pro kterou bude ve střední Evropě nakupovat školy a bude učit matematiku na pražském Gymnáziu Jana Keplera.

S angažmá v politické straně váhal kvůli svému otci, který byl dříve předsedou ODS. Do této strany vstoupil až v červenci roku 2002, kdy Václav Klaus prohrál volební klání s ČSSD a očekával se jeho odchod z čela občanských demokratů.

Návrat k ODS

Krátce po vstupu do strany přišlo rozčarování a ODS v roce 2008 opustil. Po téměř šesti letech se částečně vrátil. Členem se sice nestal, ale bude radit novému předsedovi strany Petru Fialovi se školstvím.

Václav Klaus mladší je podruhé ženatý. Z prvního manželství má tři děti - Vojtěcha, Kateřinu a Jakuba. S druhou manželkou Lucií Hřebačkovou má dceru Elišku.