Věci veřejné vznikly v roce 2001, první úspěch strana zaznamenala o rok později, kdy získala jeden mandát v zastupitelstvu Prahy 1. Při volbách v roce 2006 získala v tomto obvodu 22 procent a stala se na radnici městské části druhou nejsilnější stranou.

Úspěch inspiroval občany z dalších míst, takže v letech 2005 a 2006 vznikly místní organizace strany v Praze 5, Kostelci nad Orlicí a v Černošicích (tato buňka se později osamostatnila).

Přímá demokracie

Strana přímou demokracii uplatňuje i v rámci svého programu. Členové a registrovaní příznivci mohou rozhodovat v internetových referendech. Na stejném principu probíhá ve straně i volba vedení a krajských lídrů pro volby.

Primárních voleb, které určovaly podobu kandidátek pro parlamentní volby v roce 2010, se zúčastnila zhruba třetina ze 16 000 tehdy registrovaných příznivců.

Radek John

Předseda VV Radek John

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Věci veřejné se prezentují jako strana liberálního charakteru. Vedle místních referend prosazují lidové hlasování i na krajské a celostátní úrovni. Usilují též přímou volbu prezidenta, hejtmanů, starostů i dalších veřejných činitelů.

Na komunální úrovni v Praze 1 provozuje strana občanskou poradnu a v únoru 2010 spustila též Akademii VV, což je soubor vzdělávacích kurzů, které mají pomoci budoucím politikům na jejich profesní dráze.

V čele strany stál od června 2009 do února 2013 novinář a publicista Radek John. Na jeho místo byl zvolen Vít Bárta.

Poslankyně VV Lenka Andrýsová

Kluky pusťte k vodě, volte nás - lákali v plavkách političky z Věcí veřejných na billboardech, které se v létě 2009 objevily v Praze a na dálnici na Brno. Zjevně parodovaly billboardy ODS s jejími polonahými lídry.

FOTO: Korzo

V roce 2009 se strana zúčastnila voleb do Evropského parlamentu, kde se ziskem 2,4 procenta skončila na sedmém místě. Ohlásila také svou kandidaturu pro předčasné volby, které se měly uskutečnit na podzim 2009, ale po rozhodnutí Ústavního soudu se konaly až v květnu 2010.

V nich VV získaly 10,88 procenta a 24 křesel ve Sněmovně. Ministři za VV zasedli ve vládě premiéra Petra Nečase (ODS).  Tři poslanci následně stranu opustili (Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Stanislav Huml). Důvodem byly údajné praktiky Víta Bárty.

V dubnu 2012 ohlásila dosavadní místopředsedkyně Karolína Peake odchod ze strany a založení nové platformy. Spolu s ní se rozhodlo odejít i několik dalších poslanců VV. Strana se přesunula do opozice.