Kolem roku 2000 dostala nabídku na vedení krajského úřadu na Vysočině. Rozhodla se, ale že radši bude sestavovat odbor regionálního rozvoje kraje.

V době, kdy byl premiérem Vladimír Špidla, vstoupila do ČSSD. U některých lidí vzbudilo její vstoupení do této politické strany zvědavost. Jourová k tomu prohlásila, že: „... pocházím z chudých poměrů a nesnáším elitáře i snoby...“.

Politika na této úrovní ji neuspokojovala, a proto zamířila jako odbornice na eurofondy na ministerstvo pro místní rozvoj. Stala se náměstkyní ministra pro místní rozvoj.

Těžký byl pro Jourovou rok 2006. Zemřela jí matka a při autonehodě srazila mladou narkomanku a byla obviněna z braní úplatků v tzv. kauze Budišov. Měsíc strávila ve vazbě. Stíhání bylo nakonec zastaveno, původně měla přitom policie jasný model, podle nějž měla Jourová být součástí budišovského gangu z tzv. kauzy Budišov, kterou odstartovala TV Nova. Měla přijmout dvoumiliónový úplatek.

Předseda ANO Andrej Babiš a místopředsedkyně hnutí Věra Jourová

Předseda ANO Andrej Babiš a místopředsedkyně hnutí Věra Jourová

FOTO: Petr Horník, Právo

Ve vazební věznici na Ruzyni strávila 33 dní. Tam také podle svých slov narazila i na své pomyslné dno. Pokusila se o sebevraždu.

Policie posléze dospěla k tomu, že skutek, za nějž byla obviněna, se nestal, soud jí přiřkl odškodění ve výši 3,6 miliónu korun.

Chtěla se dát na advokacii. Po oslovení Andrejem Babišem v únoru roku 2012 nakonec kývla na jeho nabídku a přidala se k hnutí ANO 2011. Zastává v něm funkci 1. místopředsedkyně a byla součástí týmu, který jednal o složení vlády Bohuslava Sobotky. V ní působila jako ministryně pro místní rozvoj. Funkci ale v září 2014 opustila, neboť zamířila do Bruselu na post eurokomisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a otázky rovnosti pohlaví.

V roce 2013 se stala poslankyní Parlamentu České republiky.