Hlavní obsah

Pegida (Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu)

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters
Článek

Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) je německá občanská iniciativa založená v říjnu roku 2014 v Drážďanech, která organizovala demonstrace proti islamizaci Německa.

Původním zakladatelem Pegidy je Lutz Bachmann, který byl odsouzen na dva roky za obchodování s drogami, díky čemuž sám nesmí volit ani zastávat veřejný úřad. Iniciativa kritizuje zejména německé migrační zákony a přístup tamních politiků k migrační krizi. Ti, podle jejího názoru, stále více ustupují muslimské menšině, která se podle jejího názoru, neustále odmítá integrovat.

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Zakladatel Pegidy Lutz Bachmann

Sympatizanti iniciativy byli také proti zobrazování černošských dětí na obalech čokolád Kinder. Jak se však později ukázalo, nejednalo se o protežování uprchlíků, ale o speciální edici čokolád zobrazující dětské snímky německých fotbalových reprezentantů, z nichž mnozí mají rodiče mimoevropského původu. [celá zpráva]

Foto: Profimedia.cz

Na obalech čokolády se objevily dětské fotografie nynějších německých fotbalových reprezentantů, mezi nimi i Jéroma Boatenga (vpravo) a Ilkaye Gündogana.

Někteří němečtí politici, včetně kancléřky Angely Merkelové, hnutí odmítají jako xenofobní a podněcující k nenávisti. Pravicoví extrémisté však tvoří pouze zlomek z celkového počtu účastníků demonstrací a jednotlivá shromáždění nejsou otevřeně xenofobní a násilná. Samotná Pegida tvrdí, že němečtí politici proti ní využívají sdělovací prostředky, které o uskutečněných protestech podávají zkreslené až lživé informace.

Z významných německých celostátních stran má Pegida podporu pouze u Alternativy pro Německo (AfD). V červnu roku 2016 členové hnutí založili vlastní politickou stranu s názvem Svobodná lidová strana pro přímou demokracii (FDDV). Podpora hnutí ale postupem času upadá. Na demonstraci v roce 2018 přišlo odhadem 5000 lidí.

Články k tématu

V Lipsku zadrželi přes dvě stě radikálů

Při pondělních protestech v Lipsku zadržela německé policie 211 lidí, uvedla v úterý BBC. V celách skončili radikálové, kteří útočili v levicové čtvrti...

Lipsko čeká obří pochod odpůrců islámu

Hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) se rozhodlo v Německu zmobilizovat své přívržence a do saského Lipska svolalo na středu obří...