Narodil se 28. července 1969 v Žacléři. Po absolvování gymnázia v Trutnově vystudoval v průběhu života ještě Policejní akademii ČR v Praze, Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, Akadémii Policajného zboru v Bratislave a Univerzitu Palackého v Olomouci. O jeho studijních úspěších hovoří tituly JUDr., PhDr. a Ph.D.

Již za minulého režimu nastoupil ke Sboru národní bezpečnosti a později k Policii ČR. Patřil mezi vyšetřovatele Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality a v této funkci vedl například vyšetřování kauzy Opencard.

V roce 2011 od Policie ČR odešel a začal působit jako poradce Kontrolního výboru Poslanecké sněmovny PČR, stal se jednatelem firmy Confisio-CZ, s.r.o a na jeden rok zastupoval ředitelku Městského gymnázia a střední odborné školy Úpice.

 Příslušník SNB

V lednu 1989, jakožto dvacetiletý příslušník Pohotovostního pluku SNB, zasahoval proti demonstrantům během tzv. Palachova týdne. V rozhovoru pro časopis Mladý svět tehdy uvedl, že mlátil lidi obuškem a uhodil jím i dívku. Nikdy poté však toto přiznání nepotvrdil.

Minulost pronásleduje Ondráčka dodnes. Po zvolení poslancem vznikla petice vyzývající ho k rezignaci a dostal se kvůli ní do ostrého sporu i s Miroslavem Kalouskem, který ho v průběhu zasedání sněmovny nazval „komunistickou mlátičkou“ a „komunistickým fízlem“. Omluvit se odmítl.

Politická působnost

Od srpna 1989 do února následujícího roku patřil mezi členy KSČ, v únoru 2012 vstoupil do KSČM.

V roce 2010 byl zvolen ještě jakožto nestraník za KSČM do Zastupitelstva města Trutnov a v komunálních volbách o čtyři roky později mandát obhájil.

Do Zastupitelstva Královehradeckého kraje byl vybrán v krajských volbách v roce 2012 za KSČM. Za tu také kandidoval ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 a byl zvolen poslancem.

Zdeněk Ondráček je ženatý.

Facebook
https://www.facebook.com/zdenek.ondracek.56?fref=ts