Hlavní obsah

Zdeněk Škromach

Foto: Milan Malíček, Právo
Článek

Bodrý Moravák s hlučným vystupováním. Politik, který byl dlouhodobě místopředsedou sociální demokracie. V minulosti byl mužem, který pro kritická slova nešel daleko.

Nikdy neskrýval, že Jiří Paroubek v čele jeho strany není tím, koho by slepě podporoval. Nesouhlasil s chováním svého předsedy, které bylo často označované za papalášské, vždy byl spíše propagátorem hlasu „zdola“. Byl proti tomu, aby byla strana prezentována pouze jedním obličejem. Neměl ani důvěru v průzkumy, kterými byl Jiří Paroubek posedlý.

Škromach měl velkou podporu voličské základny a v čele strany se díky ní dlouhodobě držel. Zatímco například v roce 2007 dostal Paroubek menší podporu strany při volbě předsedy než očekával, Škromacha jako místopředsedu zvolili straníci drtivě. Podobně to bylo i ve volbě vedení strany v roce 2009.

Z odborů do politiky

Škromach se narodil na Silvestra roku 1956 v Hodoníně. Vystudoval střední elektrotechnickou školu, později elektrotechnickou fakultu v brněnském VUT. V letech 1982 - 1989 byl členem KSČ.

Začínal jako dělník, brzy ale vstoupil do odborového svazu KOVO a v podniku Sigma byl jeho předsedou. V roce 1993 se dostal do celostátního předsednictva tohoto svazu a o rok později byl členem sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů.

Přes odbory se pak odvíjela jeho politická dráha. Kolegové o něm hovořili jako o houževnatém muži, který, když si něco umanul, toho dosáhl.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Zdeněk Škromach na snímku z roku 2023

Vstup do ČSSD

Do sociální demokracie Škromach vstoupil v roce 1995 a jako významný činovník odborů se dostal na přední místo na kandidátce a v roce 1996 se stal poslancem. V roce 1997 se stal místopředsedou strany a v této pozici, s ročními přestávkami v roce 2000 a od března 2005 do května následujícího roku, byl do roku 2013.

Na svoji funkci rezignoval po utajované schůzce u prezidenta Miloše Zemana s částí vedení ČSSD a následném vyzváním s dalšími členy předsednictva sociálních demokratů k odstoupení předsedy strany Bohuslava Sobotky. V následujících dnech vyšlo najevo, že tvrzení o nekonání schůzky se Zemanem nebyla pravdivá. Sobotka postupně získal podporu krajských organizací ČSSD, řada z nich vyzvala k vyvození odpovědnosti, některé i k rezignaci. Škromach rezignaci oznámil 7. listopadu v přímém přenosu v pořadu České televize Hyde Park.

Na stranických sjezdech pravidelně získával nejvyšší podporu členů.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Miloš Zeman se Zdeňkem Škromachem.

Škromach byl považován za příznivce bývalého předsedy strany Miloše Zemana. V roce 2003 se zasazoval o jeho zvolení prezidentem a byl velmi zklamán, když bývalý předseda nedostal hlasy mnoha svých spolustraníků. Ti mu pak jeho propagaci Zemana vyčítali. Na sjezdu v témže roce byl nejblíže kandidatuře na předsedu, do souboje špidlovců a grossovců ale nakonec nezasáhl. Čekal, zda se bude situace vyvíjet proti Vladimíru Špidlovi, s nímž byl tehdy na ostří nože. Špidla ale svou pozici obhájil. Na sjezdu ČSSD v roce 2005 neúspěšně kandidoval na post předsedy strany proti Stanislavu Grossovi.

Ve volbách do Senátu v roce 2010 zvítězil jako kandidát ČSSD v obvodu č. 79 - Hodonín. Zároveň se stal i místopředsedou Senátu, kterým byl na následujících šest let. V roce 2016 v senátních volbách postoupil do druhého kola, ale neuspěl.

Od března 2017 začal na částečný úvazek pracovat na Generálním ředitelství Úřadu práce.

Ztráta kníru

Smysl pro humor ukázal moravský politik v roce 2006. Tehdy se vsadil s brněnským primátorem Romanem Onderkou, že svůj post v čele města ve volbách neobhájí. Onderka ale primátorem zůstal. Škromach jako poražený musel oholit knír, který nosil 33 let a byl jedním z mála politiků s touto ozdobou. U bezvousé tváře poté zůstal.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Zdeněk Škromach

Působení ve vládě

V kabinetu Vladimíra Špidly byl v letech 2002-2004 ministrem práce a sociálních věcí. Ve vládě Stanislava Grosse, která následovala, si resort udržel, navíc byl i prvním místopředsedou vlády.

Většina jeho sociálních návrhů narazila u ministra financí Bohuslava Sobotky s tím, že na ně nejsou peníze. Přesto se během jeho ministrování především zvyšovaly důchody a sociální dávky. V roce 2002 například spoludohodl zvýšení platů státních zaměstnanců o sedm procent.

Funkce ministra práce a místopředsedy vlády si s sebou přenesl v roce 2005 po Grossově pádu i do kabinetu Jiřího Paroubka. Na ministerském postu byl do září 2006. Zároveň od října do listopadu 2005 byl pověřen řízením ministerstva zdravotnictví.

Foto: Igor Zehl, ČTK

Kandidát na Hodonínsku Zdeněk Škromach z ČSSD se svojí manželkou Mirkou sledují výsleky 2. kola senátních voleb.

Škromach patřil spíše ke kritikům tehdejšího šéfa strany Jiřího Paroubka než k jeho nekritickým příznivcům. V minulosti spolu měli několik přestřelek. V roce 2007 v souvislosti s tehdejší milenkou předsedy Petrou Kováčovou prohlásil, že lidé na Moravě jsou konzervativní a mladé milenky nepřijímají pozitivně. Paroubek zareagoval a zaútočil na údajnou Škromachovu pasivitu a hulvátství. Paroubek ho tehdy nazval trpaslíkem, který mu okopává kotníky. „Moravští trpaslíci vyhrávají volby, zatímco pražští obři mají pouze silné řeči,“ kontroval Škromach.

Ve volbách do Senátu v roce 2010 zvítězil jako kandidát ČSSD a stal se i místopředsedou Senátu. Tím byl do roku 2016, kdy už svůj mandát neobhájil. V roce 2014 byl zvolen zastupitelem obce Rohatec, když vedl tamní kandidátku ČSSD, následně se stal i radním obce.

Hovory od bazénku a selfie

Zdeněk Škromach je také známý svými videoklipy natáčenými u svého zahradního bazénu, tzv. Hovory od bazénku. Těmi se snažil oslovovat voliče. Proslavil se také svými „selfíčky” (fotografie sama sebe) s politiky i známými osobnostmi, které zveřejňuje na svém Facebooku. Kritiku si nicméně vysloužil za selfie v Terezíně v průvodu na připomínku holocaustu.

Škromach je ženatý s manželkou Miroslavou. Má dvě dospělé děti Sandru a Zdeňka.

Škromachovy hovory u bazénku

Články k tématu

Klid od Zimoly nebude, míní spolustraníci

Od Jiřího Zimoly se po jeho rezignaci na post prvního místopředsedy očekává v ČSSD leccos, jen ne to, že bude zticha. Ostatně právě kvůli možnosti říkat si, co...

Hašek chce do širšího vedení ČSSD

Kritika vedení ČSSD se minula účinkem a platformě Zachraňme ČSSD prý pomohla, řekl Právu její člen a bývalý senátor Zdeněk Škromach. Hlásí se údajně tisícovky...

Hašek a Škromach se vrací

Do vrcholné politiky se vrací bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek i exsenátor a někdejší místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Zatímco Haška si chce na...

ČSSD chce do konce roku ušetřit 55 miliónů

Grémium sociálních demokratů se ve středu dopoledne shodlo na dvaceti úsporných opatřeních, díky nimž by měla strana letos ušetřit 55 miliónů korun. Po jednání...

Štefan Švec: Hodnoty těch druhých

Deklarace smíření a společné budoucnosti, kterou nedávno schválili brněnští zastupitelé, vyvolala klasické mediální furóre. Dokument se kriticky vyjadřuje...

Šabatová to schytala za hidžáby

Mají mít muslimky právo nosit šátek na hlavě i ve škole, jejíž řád pokrývky zakazuje? Debatu ve veřejnosti i mezi politiky rozvířil názor veřejné ochránkyně...

Hašek se odmlčel. Je prý unaven

Po čtvrteční veřejné omluvě Michala Haška za lži kolem sobotní schůzky v Lánech se po prvním místopředsedovi ČSSD nejspíš slehla zem. Ve čtvrtek vpodvečer měl...

Heger škádlí Škromacha hovory od kanálu

Mezi českými politiky se v čase předvolební kampaně stává stále populárnějším kanálem komunikace s voliči video. Po Zdeňku Škromachovi, který s diváky...

ČSSD neví, co si má počít se zemanovci

Sociální demokracie nemá jednotný názor na to, jakou strategii zvolit vůči Straně práv občanů – zemanovci (SPOZ), jejímž čestným předsedou je nově zvolený...