Nikdy neskrýval, že Jiří Paroubek v čele jeho strany není tím, koho by slepě podporoval. Nesouhlasí s chováním svého předsedy, které je často označované za papalášské, vždycky byl spíš propagátorem hlasu „zdola“. Je proti tomu, aby byla strana prezentována pouze jedním obličejem. Nemá ani důvěru v průzkumy, kterými je Jiří Paroubek posedlý.

Škromach má velkou podporu voličské základny a v čele strany se díky ní dlouhodobě drží. Zatímco například v roce 2007 dostal Paroubek menší podporu strany při volbě předsedy než očekával, Škromacha jako místopředsedu zvolili straníci drtivě. Podobně to bylo i ve volbě vedení strany v roce 2009.

Z odborů do politiky

Škromach se narodil na Silvestra roku 1956 v Hodoníně. V těsné blízkosti tohoto města, ve vísce Rohatec, stále žije.

Vystudoval střední elektrotechnickou školu, později elektrotechnickou fakultu v brněnském VUT. V letech 1982 - 1989 byl členem KSČ.

Začínal jako dělník, brzy ale vstoupil do odborového svazu KOVO a v podniku Sigma byl jeho předsedou. V roce 1993 se dostal do celostátního předsednictva tohoto svazu a o rok později byl členem sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů.

Přes odbory se pak odvíjela jeho politická dráha. Kolegové o něm hovořili jako o houževnatém muži, který, když si něco umanul, dosáhl toho.

Vstup do ČSSD

Do sociální demokracie Škromach vstoupil v roce 1995 a jako významný činovník odborů se dostal na přední místo na kandidátce a v roce 1996 se stal poslancem. Od roku 1997 byl místopředsedou strany a v této pozici, s roční přestávkou v roce 2000, kdy vedl poslanecký klub strany, je dodnes.

Na stranických sjezdech pravidelně získává nejvyšší podporu členů.

Expremiér Miloš Zeman se svým věrným ministrem Zdeňkem Škromachem.

Expremiér Miloš Zeman se svým věrným ministrem Zdeňkem Škromachem.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Škromach byl považován za příznivce  bývalého předsedy strany Miloše Zemana. V roce 2003 se zasazoval o jeho zvolení prezidentem a byl velmi zklamán, když bývalý předseda nedostal hlasy mnoha svých spolustraníků. Ti mu pak jeho propagaci Zemana vyčítali. Na sjezdu v témže roce byl nejblíže kandidatuře na předsedu, do souboje špidlovců a grossovců ale nakonec nezasáhl. Čekal, zda se bude situace vyvíjet proti Vladimíru Špidlovi, s nímž byl tehdy na ostří nože. Špidla ale svou pozici obhájil.

Škromach pak s kandidaturou koketoval i v následujících letech, vždy ale zůstalo jen u slov.

Ztráta kníru

Smysl pro humor ukázal moravský politik v roce 2006. Tehdy se vsadil s brněnským primátorem Romanem Onderkou, že svůj post v čele města ve volbách neobhájí. Onderka ale primátorem zůstal. Škromach jako poražený musel oholit knír, který nosil 33 let a byl jedním z mála politiků s touto ozdobou.

U bezvousé tváře poté zůstal.

Působení ve vládě

Škromach se v sociální demokracii specializuje na sociální oblast. V kabinetu Vladimíra Špidly byl v letech 2002-2004 ministrem práce a sociálních věcí. Ve vládě Stanislava Grosse, která následovala, si resort udržel, navíc byl i prvním místopředsedou vlády.

Většina jeho sociálních návrhů narazila u ministra financí Bohuslava Sobotky s tím, že na ně nejsou peníze. Přesto se během jeho ministrování především zvyšovaly důchody a sociální dávky. V roce 2002 například spoludohodl zvýšení platů státních zaměstnanců o sedm procent.

Funkce ministra práce a místopředsedy vlády si s sebou přenesl v roce 2005 po Grossově pádu i do kabinetu Jiřího Paroubka.

Škromach patří spíše ke kritikům nynějšího šéfa strany než k jeho nekritickým příznivcům. V minulosti spolu měli několik přestřelek. V roce 2007 v souvislosti s tehdejší milenkou předsedy Petrou Kováčovou prohlásil, že lidé na Moravě jsou konzervativní a mladé milenky nepřijímají pozitivně. Paroubek zareagoval a zaútočil na údajnou Škromachovu pasivitu a hulvátství. Paroubek ho tehdy nazval trpaslíkem, který mu okopává kotníky. „Moravští trpaslíci vyhrávají volby, zatímco pražští obři mají pouze silné řeči,“ kontroval Škromach.

Rodina

Škromach je ženatý, jeho manželka Miroslava pracuje v Hodoníně. Má dvě dospělé děti Sandru a Zdeňka.