Pavel Hrůza pochází z Velkého Meziříčí a na kuchaře se vyučil v meziříčské hotelové škole v roce 1984. Po pár letech si zařídil videopůjčovnu na Náměstí ve Velkém Meziříčí a pobočky měl i v jiných městech. Od roku 2009 pracoval pro rakouskou ropnou společnost VAOS (Value Added Oifield Services) jako koordinátor cateringu, což je vedoucí pozice zajišťující zásobování, přípravu jídel a provoz prádelny.

Pracovníci firmy na této pozici pobývali šest týdnů v Libyi a tři týdny trávili doma v rodné zemi. Pavel Hrůza se na svůj poslední pracovní turnus zpět do Libye vrátil teprve několik dní před onou kritickou událostí.

Ropné pole al-Ghani

FOTO: Profimedia.cz

Ropné pole Al-Ghaní se stalo terčem útoku 6. března. Členové lybijské větve Islámského státu odtamtud unesli celkem 9 zaměstnanců VAOS a postříleli 11 strážných. Tou dobou už probíhala evakuace zaměstnanců, jenomže se nestihla provést celá a Hrůza tak padl do zajetí.

Mezinárodní policejní organizace Interpol zařadila Hrůzu na seznam pohřešovaných osob a zveřejnila jeho fotografii i s popisem. Podle něj má Hrůza na nose mateřské znamínko, v době únosu měl na sobě zlatý přívěsek s podkovou, náramkové firemní hodinky VAOS a mobilní telefon značky Prestigo a notebook.

Profil Pavla Hrůzy

FOTO: www.interpol.int

Rodina od začátku s médii nekomunikuje. Ministerstvo zahraničních věcí nabídlo rodině pomoc, včetně psychologické. Zda ji přijali, není známo.

Určitou naději pro rodinu skýtá případ Hany Humpálové a Antonie Chrástecké. Mladé Češky také unesli islamisté a po dvou letech v zajetí se z Blízkého východu vrátily domů na jaře roku 2015. Týdeník Respekt však uvedl, že za obě ženy zaplatila ČR šest miliónů dolarů, čímž dle odborníka na terorismus a na vyjednávání se zahraničními zkušenostmi Adama Dolníka, jednal neprofesionálně a kontraproduktivně.

Podle bývalého šéfa civilní rozvědky Karla Randáka únosci většinou nevědí, kolik mají skutečně za rukojmí chtít. Česko mohlo zvěřejněním částky za výkupné dostat v očích potencionálních únosců nálepku vysoce vstřícného vyjednavače a do nebezpečí by mohli být uvedeni i další cestovatelé.