Petr Fiala prohlásil, že začíná nová kultura ODS a s ní i celé nové vedení. Prvním místopředsedou byl zvolen europoslanec Jan Zahradil. Místopředsedy se stali Evžen Tošenovský, Miloš Vystrčil, Martin Kupka a Martin Novotný.

Za úkol strany Fiala považuje hájení parlamentní demokracie a svobody jednotlivce proti všemu, co svobodu omezuje. Podle něj může být spojencem ODS v tomto boji TOP 09. Dodal, že mezi konkurenty patří jiné strany.

Petr Fiala nahradil Josefa Dobeše na ministerstvu školství počátkem května roku 2012. Horké křeslo šéfa tohoto resortu bylo přitom měsíc neobsazené. Dobeš odstoupil oficiálně kvůli nesouhlasu se škrty v resortu. Neoficiálně ale za jeho odstoupením stála neschopnost vypořádat se s některými záležitostmi, jako je čerpání financí z eurofondů, nebo dotáhnout do konce reformu vysokého školství.

Právě tyto záležitosti vyvstaly před Fialou po jeho nástupu do úřadu. Jeho hlavním předpokladem pro úspěšné vedení resortu je dlouholetá praxe ve školství. Velká část Fialovy profesionální kariéry se pojí s brněnskou Masarykovou univerzitou. Tam začínal v roce 1990 jako asistent na Filosofické fakultě, později se stal vedoucím katedry politologie, v roce 2004 byl jmenován děkanem Fakulty sociálních studií a rektorem.

Od roku 2011 pracoval Fiala jako vědecký poradce premiéra Petra Nečase, který po odchodu Dobeše z funkce přišel s návrhem jmenovat Fialu ministrem. Na tom se shodli i zástupci koaličních partnerů a Fialovu nominaci podpořil i prezident Václav Klaus.

Za totality se podílel na občanských aktivitách

Petr Fiala se narodil 1. září 1964. V 80. letech studoval český jazyk a dějepis na univerzitě J. E. Purkyně (dnes Masarykova univerzita) a krátce se pak živil jako historik v kroměřížském muzeu. Na konci 80. let získal na brněnské univerzitě doktorát z dějepisu.

Ještě za totality se Fiala zapojil do některých občanských aktivit, jako byla tzv. podzemní univerzita. Spoluorganizoval nezávislé studentské hnutí Revue 88. Po revoluci pracoval jako redaktor Lidové demokracie a nakladatelství Atlantis.