Narodil se 28. dubna 1963 v Českých Budějovicích, kde vystudoval gymnázium. Poté rok studoval pedagogickou fakultu, kterou však nedostudoval a odešel na teologickou fakultu pod Univerzitou Karlovou v Litoměřicích. Roku 1989 byl vysvěcen na kněze. Po necelém roce v duchovní službě se stal sekretářem kardinála Miloslava Vlka.

V letech 1996-2005 zastával funkci mluvčího České biskupské konference.
Poté dva roky pracoval na Lince pomoci v krizi při Policejním prezidiu České republiky. Roku 2007 požádal o laicizaci (propuštění duchovního ze stavu duchovenstva).

V civilní sféře pracoval pro ministerstvo vnitra a na ministerstvu kultury a jako vedoucí kanceláře ekonoma Jana Švejnara.V srpnu 2010 byl zvolen ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů, z této pozice byl o tři roky později odvolán radou ústavu. Ta kritizovala Hermana kvůli chybějící koncepci vědecké práce, která se také projevovala v silné obměně pracovníků. Zastánci Hermana poukazovali na to, že jeho odvolání mělo politické důvody.

Od roku 2013 je poslancem Parlamentu České republiky. O rok později se stal ministrem kultury ve vládě Bohuslava Sobotky.