Uzavření nechvalně proslulé věznice bylo jedním z volebních lákadel Baracka Obamy. Přesto americký muž číslo 1 záhy zjistil, že si předsevzal příliš velké sousto.

V nejznámější věznici světa se ještě v dubnu 2011 nacházelo kolem 170 zajatců. Celkem jich zařízením prošlo asi 770. Někteří z nich údajně patřili k nejnebezpečnějším teroristům světa. Pouhý zlomek z si však vyslechl soudní rozsudek.

Právě tento fakt je dlouhodobým terčem kritiky aktivistů za lidská práva. Někteří vězni se totiž podle nich na místo, jehož vstupní brána hlásá: Vítejte na palubě, dostali bez provinění, ze zvůle amerických úřadů. Bushova administrativa tamní vězně nevedla jako válečné zajatce, tudíž se na ně podle interpretace amerických úřadů nevztahovaly Ženevské konvence. Proto prý mohli být zadržováni bez soudu a bez přístupu k právníkům. Mluví se navíc o mučení a krutém přístupu k vězněným.

Toto tvrzení podporují i informace zveřejněné serverem WikiLeaks. Na základnu se podle něj dostali lidé, kteří neměli s terorismem nic společného. Šlo třeba o případ 14letého mladíka, který byl unesen Tálibánem, nebo o afghánského pastevce, jehož zadrželi po výbuchu nastražené nálože v Afghánistánu, ačkoli se po třech letech ukázalo, že byl u výbuchu náhodou.

Na základně skončil i britský občan Džamál Harís, protože byl nějakou dobu vězněm Tálibánu a panovalo podezření, že ví, jaké výslechové metody radikálové používají. Američané ho údajně zbili, svlékli a tvrdě osmdesátkrát vyslýchali. Musel zaujímat obtížné postoje, byl vystavován extrémním teplotám a byl mu odepírán spánek i dostatek vody. Dostával jídlo z konzerv starých deset až třináct let. Když omítl injekci, spoutali jej řetězy a bili.

K dispozici jsou motokáry i KFC

Věznici nechal na základně zřídit George Bush mladší roku 2002 v souvislosti s vyhlášením války světovému teroru. Rekonstrukce základny pro tyto účely stála půl miliardy dolarů (asi 10 miliard korun) a pro zhruba dva tisíce vojáků a pět set civilistů, kteří nesmějí opouštět areál, jsou na základně připraveny mimo jiné téměř tři desítky nejrůznějších sportovišť, závodní dráha pro motokáry, hospody a podniky jako Starbucks nebo KFC. Roční provoz věznice údajně vychází na 150 miliónů dolarů.

Barack Obama původně chtěl věznici zavřít do 22. ledna 2010, rok po převzetí prezidentského úřadu. Už v roce 2009 však přiznal, že toto datum nedodrží. O dva roky později navíc podepsal rozpočet, který de facto znemožnil zavření věznice. Podařilo se však postupně přesunout několik vězňů do jiných zemí.

Vojenská základna leží na ploše 117 kilometrů čtverečních v jihovýchodním cípu Kuby poblíž dvousettisícového města Guantánamo a stejnojmenné zátoky. Byla založena v roce 1898 a o pět let později si ji Američané začali od Kuby pronajímat. Pronájem byl později prodloužen na neurčito a Kubánci se po vítězství tamních revolucionářů začali proti přítomnosti Američanů ohrazovat. Na protest proti nim od roku 1959 nepřijímají šeky za pronájem.