Liana Janáčková se proslavila jako kontroverzní představitelka Ostravy. Tam se také v prosinci 1953 narodila a vystudovala Matiční gymnázium. Poté se přesunula do Brna, kde absolvovala Fakultu architektury Vysokého učení technického.

Po studiích nastoupila do Stavoprojektu Ostrava jako projektantka. Následně stejnou profesi vykonávala v podniku Drupos Ostrava.

Janáčková byla členkou Občanského fóra. V roce 1992 vstoupila do ODS, s níž kvůli vnitřním neshodám přerušila vztah o dvanáct let později. V roce 1990 byla poprvé zvolena starostkou městského obvodu Ostrava - Mariánské Hory a Hulváky.

Senátorkou je Janáčková od roku 2004, a to když byla zvolena jako nestraník za hnutí Nezávislí. Působí na postu místopředsedkyně výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Je členkou volební komise, Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky a Stálé delegace Parlamentu České republiky do ZEU - prozatímního shromáždění pro evropskou bezpečnost a obranu.

Bohužel jsem rasistka

Později se jí podařilo nastartovat vlnu diskusí, když se v roce 2007 dostala na veřejnost nahrávka z jejího jednání s obyvateli ostravské problémové kolonie Bedřiška. Na ní se veřejně hlásí k rasismu a nevybíravě hovoří o romském etniku, které v osadě převažuje. "Bohužel jsem rasistka, nesouhlasím s integrací cikánů, aby plošně byli po obvodu. Bohužel, vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou, s vysokým plotem, s elektřinou." zaznělo například na nahrávce. Mimo to padla také slova o použití dynamitu nebo střílení problémových jedinců.

Po zveřejnění se senátorka nejprve snažila vykroutit s tím, že hlas na záznamu nepatří jí. Poté obrátila, přiznala se, omluvila a označila své výroky za nešťastné a hloupé. Když ji policie chtěla stíhat za hanobení národa, etnické skupiny a rasy, požádala o zbavení imunity. Senát jí ovšem nevyhověl. Tehdy se spekulovalo, že to byla odměna většinové ODS za její hlas Václavu Klausovi v prezidentské volbě.

Její přístup k romské problematice jí byl vytýkán už dříve. Například chtěla prosadit příspěvky na letenky Romům, kteří se odstěhují z Ostravy a vrátí městu byt.