Kladenský rodák vystudoval Vysokou školu strojní a textilní v Liberci. Po jejím dokončení nastoupil jako vedoucí oddělení referátu obrany na Okresním úřadě v Kladně. Dva roky strávil ve funkci vedoucího oddělení rozvoje města na kladenském městském úřadě. Tamtéž působil v letech 1994 až 1998 jako starosta.

Členem ODS je od roku 1991. V letech 1998 až 2000 působil jako poslanec v Parlamentu České republiky. Mandátu se vzdal, aby nastoupil na místo středočeského hejtmana, kde setrval až do roku 2008. Znovuzvolení mu uniklo o 1,5 procenta, porazil jej jeho rival z ČSSD David Rath. V lednu 2009 nahradil Aleše Řebíčka na postu ministra dopravy.

Do Sněmovny byl podruhé zvolen v květnu 2010. Krátce nato byl na 21. kongresu ODS odvolán z funkce místopředsedy strany. V říjnu následujícího roku se vrátil do vlády. Nahradil Ivana Fuksu na postu ministra zemědělství. Ministrem pak zůstal až do pádu Nečasovy vlády v roce 2013.

Poslanecký mandát poté obhájil i v předčasných volbách. Tehdy ve Sněmovně zasedal jako místopředseda ve výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. V roce 2017 byl ve volbách do Sněmovny po prvním přepočtení hlasů zvolen poslancem. Avšak mandát nezískal, po novém přepočtení hlasovacích lístků o něj 19. listopadu rozhodnutím Nejvyššího soudu přišel.