V rámci Parlamentu ČR se dělí na dva druhy.

1. plná neodpovědnost (indemita, materiální imunita) - zahrnuje projevy ve Sněmovně a jejích orgánech, za něž poslanec nemůže být trestně odpovědný. Této imunity se nemůže vzdát.

2. nestíhatelnost (procesní imunita) - znamená vynětí z obecného režimu trestního stíhání. Je silně podmíněná.

Slouží jako ochrana parlamentní nezávislosti před nátlakem zvenčí. Má zajišťovat svobodu projevu poslanců v rámci výkonu svého mandátu.

Všechny evropské země mají společnou ochranu vztahující se na projevy a slova pronesená na půdě orgánu. Většina zemí ponechává poslancům jejich imunitu pouze po dobu výkonu jejich mandátu. I přes shodné prvky je Česká republika poměrně benevolentní k členům Parlamentu ČR.

Německo - Imunita chrání poslance s výjimkou tzv. přistižení při činu. Vztahuje se i na dopravní přestupky.

Rakousko, Itálie, Dánsko, Švédsko, Španělsko - Na poslance se vztahuje ve všech případech kromě tzv. přistižení při činu.

Nizozemsko - Zákonodárce může být souzen pouze Nejvyšším soudem.

Francie - Poslanec může být vyšetřován policí, nesmí být zadržen či uvězněn.

Portugalsko - Zákonodárce může být zatčen a zadržován pouze tehdy, pokud je podezřelý z činu s minimální sazbou tří let vězení.

Imunity nemohou být zbaveni členové zastupitelských orgánů v Irsku a Velké Británii. Tento proces vůbec neupravuje právní řád v Nizozemsku a ve Spojených státech.

Kromě poslanecké imunity rozeznáváme rovněž imunitu diplomatickou a hlavy státu. První zmíněná je určenou pro ochranu diplomatů cizích států, druhá chrání nejvyšší státníky jednotlivých zemí a je uznáván nejen v tuzemsku ale i v zahraničí.

 

Případy zbavení imunity českých zákonodárců
Senát:

Duben 1999 - Senát odmítl zbavit imunity Václava Bendu ODS), podezřelého z neoprávněného nakládání s osobními údaji. O vydání Bendy požádal vyšetřovatel v souvislosti s aférou kolem údajné spolupráce vídeňského starosty Helmuta Zilka s StB.

Leden 2003 - Senátoři vydali k trestnímu stíhání někdejšího ředitele televize Nova Vladimíra Železného. Železný čelil podezření z poškozování věřitele a z daňových deliktů.

Únor 2007 - Senát zbavil imunity předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka, kterého policie podezřívala z přijetí úplatku.

Leden 2009 - Senát vydal k trestnímu stíhání senátora ČSSD Pavla Trpáka. Gynekolog Trpák čelí obvinění, že předloni v květnu pochybil u porodu v trutnovské nemocnici. Novorozenec krátce poté zemřel.

Sněmovna:

Červen 1995 - Sněmovna zbavila imunity poslance Jana Vika (SPR-RSČ). Vik byl obviněn z trestného činu šíření poplašné zprávy v souvislosti s šířením provokačních letáků nazývaných Informace spolkové vlády pro vedení sudetoněmeckého landsmanschaftu.

Červenec 1997 - Sněmovna podruhé zbavila imunity Josefa Krejsu (SPR-RSČ) za jeho články s protiromskou tematikou.

Září 2007 - Sněmovna zbavila imunity poslance KSČM Josefa Vondrušku, který je podezřelý, že za minulého režimu jako vězeňský dozorce týral vězně.

Další poslanci byli vydání ke stíhání kvůli dopravním nehodám případně řízení pod vlivem alkoholu, konkrétně se jednalo o Jiřího Payna ODS), Libora Ježka ODS), Jana Kasala (KDU-ČSL),  Taťánu Jirousovou KSČM), Ondřeje Plašila ODS) či Jaroslava Lobkowicze KDU-ČSL).

Nebyli vydání ke stíhání

Ludmila Mullerová (KDU-ČSL) - policie ji podezřívala z krácení daně

Jaroslav Bašta (ČSSD) - podezřelý ze zneužití pravomocí veřejného činitele

Ivan Kočárník (ODS) - policie jej podezírala z toho, že podepsal státní záruky na krytí ztrát České spořitelny

Jan Stráský (US) - podezřelý ze zneužití pravomoci veřejného činitele

Bohuslav Kuba (SPR-RSČ) - podezřelý z napadení příslušníka justiční stráže

Jan Kavan (ČSSD) - podezřelý z řízení a způsobení nehody pod vlivem alkoholu

Liana Janáčková - Senát ji odmítl vydat k trestnímu stíhání kvůli výrokům na adresu části ostravských Romů, které pronesla jako starostka ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky.

Stanislav Huml - podezřelý ze zmanipulování expertního posudku nehody

Zdroje: ČTK, Ministerstvo vnitra